12 травня 1954 р. Україна стала членом ЮНЕСКО

Це стало можливим завдяки членству України в Організації Об'єднаних Націй, яке надавало право приєднуватися до будь-яких міжурядових інституцій, які діяли в системі ООН.

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО або UNESCO) є міжнародною організацією, спеціалізованою установою ООН у співпраці членів-держав у галузі освіти, науки, культури, сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охорони пам’яток культури тощо.

З грудня 1962 р. в Парижі функціонує Постійне представництво України при ЮНЕСКО.

За період членства в ЮНЕСКО Україна виступала ініціатором започаткування багатьох міжнародних програм і проєктів цієї Організації: ініціювала розгортання масової міжнародної кампанії з викорінення неписьменності; висунула пропозицію про використання засобів інформації з метою зміцнення миру, недопущення пропаганди війни, насильства і ненависті між народами, що дало поштовх до розробки та прийняття відповідної Декларації (1978).

Україна була серед ініціаторів розробки Декларації про раси й расові забобони, започаткування проєктів стосовно ролі ЮНЕСКО у встановленні нового міжнародного економічного порядку, вивчення та поширення слов'янських культур та ін.

Україна обиралася до цілого ряду керівних та програмних органів ЮНЕСКО.

У 1995 р. створено Національну комісію України у справах ЮНЕСКО.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел