14 червня народився Євген Коновалець

Видатний український військовий, державний та політичний діяч, полковник Армії УНР, командир Січових Стрільців, член Стрілецької Ради, командант Української військової організації (УВО), голова Проводу українських націоналістів (ПУН), один з ідеологів українського націоналізму і перший голова Організації українських націоналістів (ОУН) Євген Михайлович Коновалець народився 14 червня 1891 р. в учительській родині в селі Зашків, поблизу Львова. Після навчання у народній школі та в гімназії, яку закінчив 1909 року, студіював у Львівському університеті (правничий факультет), готувався до юридичної праці. Вивчаючи юридичні дисципліни, пройшов ще й повний курс історії України під керівництвом професора Михайла Грушевського.

Полковник Євген Коновалець був унікальною людиною, мав надзвичайний інтелект, сильний характер, моральну силу, володів високим авторитетом та сталевою волею. У 26 років він взяв участь у створенні однієї з найбоєздатніших частин армії Української Народної Республіки – Галицько-Буковинського куреня Січових Стрільців, який відіграв вирішальну роль у багатьох критичних ситуаціях: під час січневого більшовицького заколоту в Києві у 1918-му, антигетьманського виступу Директорії, а також під час боїв 1919 року.

Євген Коновалець був упевнений, що шлях здобуття незалежності України може бути лише один – створення потужної, добре підготовленої, вишколеної та обов’язково патріотично налаштованої та мотивованої армії. Полковник вважав, що саме симбіоз військового професіоналізму, муштри та національної ідеї є запорукою сильного, ефективного війська. Євген Коновалець став своєрідним «містком» між двома поколіннями учасників боротьби за незалежність: тими, хто боровся в 1917-1921 рр. і тими, хто повстав у 1940 р. та увійшов в історію України як творець феномену під назвою «ОУН».

Полум'яне серце видатного патріота української держави Євгена Коновальця перестало битися 23 травня 1938 року у результаті сталінської спецоперації у Роттердамі, здійсненої агентом НКВС Павлом Судоплатовим. Поховано видатного українця на цвинтарі «Кросвейк» у Роттердамі.

Проте такі, як полковник Євген Коновалець, із життя йдуть не в небуття, а в безсмертя, у могилу лягають як в окоп на передовій лінії оборони нації, а їх розсіяні по планеті могили стають для кожного нового українського покоління незрадливими орієнтирами на шляху в майбутнє і непоборними бастіонами українського національного духу.

Сьогодні, як і століття тому, коли українці відбивають чергові хвилі агресії екзистенційного ворога – російської федерації, особливо актуальними є слова полковника Коновальця, сказані ним на Першому Конгресі українських націоналістів у Відні (лютий 1929 р.): «У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії».

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел