28 липня народився Володимир Кирилович Винниченко

Український політичний та державний діяч, прозаїк, драматург та художник Володимир Кирилович Винниченко народився 28 липня 1880 року в місті Єлисаветград (нині Кропивницький) в бідній селянській родині. 

Навчався у сільській народній школі, у Єлисаветградській гімназії, але не закінчив її, бо через тяжке матеріальне становище йому довелося добувати кошти на життя. Володимир наймитував у поміщиків, йому судилося зазнати жорстоку експлуатацію, приниження людської гідності, голод і відчай.

У 1900 р. у Златополі Володимир Винниченко екстерном склав іспити за середню школу та наступного року вступив на юридичний факультет Київського університету, де створив таємну студентську революційну організацію «Студентська громада». Був ув'язнений як член місцевої організації Революційної Української Партії (РУП). Через кілька місяців його випустили «на поруки» за браком офіційних доказів у «злочині», але виключили з університету й виселили з Києва без права жити у великих містах. 

Володимир Винниченко брав активну участь в українському національному визвольному русі: був заступником голови Центральної Ради, а згодом, першим головою українського уряду в часи Української Національної Республіки.

У літературу Володимир Винниченко увійшов у 1902 р. і відразу здобув визнання своїми оповіданнями: «Біля машини», «Голод», «На пристані», «Краса і сила», «Федько-халамидник», «Кумедія з Костем» та іншими.

Під час Другої Світової війни Винниченко відмовився співпрацювати з гітлерівцями, за що потрапив до концтабору. Після війни жив у Франції, де і помер у 1951 році.

Володимир Винниченко є автором 14 романів, близько 100 оповідань. Його твори пробуджують національну свідомість. Глибокою психологією та напруженою дією відзначаються його твори «Дисгармонія», «Шаблі життя», «Брехня», «Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Записки кирпатого Мефістофеля», «Сонячна машина». Понад сотню робіт письменника становить новелістика: нариси, ескізи, етюди.

Чимало творів Володимира Винниченка перекладено іноземними мовами, його п’єси були представлені на сценах великих європейських театрів.

Близько півтори сотні творів олійного живопису та графіки – неоціненна спадщина майстра, частина з якої зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

Володимир Винниченко – письменник світового рівня, який входить у культурне сьогодення незалежної України.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел