8 лютого народився Жуль Габріель Верн 

Французький письменник-фантаст, автор понад 100 романів, один із засновників (разом з Г. Уеллсом) жанру наукової фантастики, що ґрунтувалася на науковій вірогідності й нерідко на науковому передбаченні, Жуль Габріель Верн народився 8 лютого 1828 р. у місті Нант, що на заході Франції.  Його батько був адвокатом П’єром Верном, предки по батьковій лінії були юристами, нащадками кельтів.

Першим навчальним закладом 8-річного Жуля Верна стала семінарія Сен-Станіслав, однак класичну освіту він отримав у Нантському ліцеї. Там він вивчав класичні мови грецьку та латину, окрім того, спів, географію та риторику. Цікавість до мандрівок у майбутнього письменника виникла завдяки батькам, з якими він мандрував берегами Луари, де в них була дача.

1839 року, тобто у віці 11 років Жуль спробував зробити свою першу самостійну подорож та таємно влаштувався Юнгою на шхуну «Коралі», яка відпливала до Індії. Однак батькові на пароплаві вдалось наздогнати шхуну та забрати з неї Жуль Верна.

У 1846 р. юнак здобув ступінь бакалавра в Королівському ліцеї. На той час він вже займався письменницькою діяльністю, але батькові не подобалося захоплення сина. За наполяганням батька почав вивчати юриспруденцію у Нанті.

1847 року він переїхав до Парижу, аби скласти іспит. І хоча він з радістю покинув рідний дім, однак у цей період він зазнав перше невдале кохання до кузини Кароліни Тронсон. Також у цей період Жуль Верн робить перші спроби у літературі – сонети та віршовану трагедію для театру маріонеток. Після успішного складання іспитів повернувся до Нанту.

Під час навчання Жуль Верн познайомився з Олександром Дюма. У першій половині 1850-х років Жуль Верн трудився в «Ліричному театрі» Дюма та написав дві п’єси «Олександр VI» та «Порохова змова», водевіль «Зламані соломинки».

Письменник співпрацював з журналом «Мюзе де фамій» де надрукував оповідання «Перші кораблі мексиканського флоту». 1851 року написав «Подорож на повітряній кулі».

На початку 1857 року одружився з Онориною де Віан Морель – вдовою, яка мала двох дітей. 1859 року йому трапилась нагода безплатно поїхати до Шотландії. Записник, який він взяв з собою у подорож був заповнений нотатками до останньої сторінки. Після цього він здійснив наступну подорож до Норвегії, Швеції та Данії. Завдяки своєму товаришу Гаспару-Феліксу Турнашону, який першим сфотографував Париж з повітряної кулі захопився повітроплаванням та вирішив, що напише про це роман.

Перший успіх до Жуля прийшов на початку 1860-х років, коли він став публікувати серію романів – «Незвичайні подорожі». Потім світ побачили твори «Подорож і Пригоди капітана Гаттераса» і «З землі на місяць». У цих роботах Верн продовжував розвивати пригодницьку тематику з елементами наукової фантастики. Варто відзначити, що за роки творчої біографії він описав ряд пристосувань і пристроїв, який були винайдені набагато пізніше.

Видавець П’єр-Жуль Етцель оцінив здібності Жуль Верна і 17 січня 1863 року видав його роман «П’ять тижнів на повітряній кулі» та підписав з ним договір про співробітництво на 20 років, за яким Жуль Верн кожного року мав писати три книги та отримувати за кожну 1900 франків, однак 1865 року після п’яти перших книг гонорар збільшив до 3000 франків. У 1871 році за новим договором Жуль Верн мав щороку писати дві книги, однак за кожну отримував 6000 франків. Пізніше Ж. Верн опублікував книги «Навколо Місяця» і  «Двадцять тисяч льє під водою». У 1972 р. на книжкових прилавках з’явився культовий роман «Навколо світу за 80 днів», що розповідає про подорож ексцентричного і флегматичного Філеаса Фогга і його слуги Жана Паспарту навколо світу, зробленому внаслідок одного парі.

Жуль Верн був великим любителем мандрівок: 1867 року відвідав Ніагарський водоспад у США, а на власній яхті двічі обійшов Середземне море, відвідавши південноєвропейські країни та Північну Африку, а під час особистої зустрічі отримав благословення від Папи Римського Лева ХІІІ.

Жуль Верн передбачив виникнення факсу, акваланга, літака, електричного стільця, телебачення і т.д. у 1867 р. він представив свою знамениту книгу «Діти капітана Гранта», за мотивом якої було знято чимало фільмів. Варто відзначити, що «Діти капітана Гранта» являли собою 1-у частину трилогії. Через три роки Класик видав роман «Двадцять тисяч льє під водою», а пізніше – «Таємничий острів». Сьогодні дані твори вважаються світовою класикою.

Творча спадщина Верна складається з 66 романів (включаючи незакінчені і видані тільки в кінці 20-го століття), понад 20 повістей і оповідань, понад 30 п’єс, а також кілька документальних і наукових робіт. Письменник створив роман нового типу – роман про науку та її безмежні можливості. Фантазія поєдналася з наукою і стала її нерозлучною супутницею. Верн ввів у літературу нового героя – лицаря науки, безкорисливого вченого, який в ім'я своїх творчих ідей, заради здійснення великих надій, здатен здійснити подвиг та піти на будь-яку жертву. Його герої вирішували задачі, підказані самим життям - бурхливим розвитком промисловості, транспорту, зв'язку. Вони здійснюють географічні відкриття, випереджаючи справжні.

З 1871 року мешкав у Ам’єні. 1886 року зазнав серйозного поранення в ногу – психічно хворий племінник вистрілив у Жуль Верна, внаслідок чого той до кінця життя став нерухомим.

24 березня 1905 року письменник помер. Він похований неподалік від свого будинку в Ам'єні. Через кілька років після смерті на його могилі встановлено пам'ятник, який зображував письменника, що тягнеться до зірок.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Наукова бібліотека пропонує переглянути віртуальну виставку до дня народження Жуля Верна «Мрійник чи провидець»

Мрійник чи провидець (до дня народження Жуля Верна).pdf