15 травня народився Іван Якович Горбачевський

Український вчений-біохімік, громадсько-політичний і освітній діяч Іван Якович Горбачевський народився 15 травня 1854 року в селі Зарубинцях, що на Збаражчині, в родині священника. Навчався у Тернопільській гімназії, де проявив великий інтерес, хист і любов до знань та історії рідного народу.

Потім вивчав медицину у Віденському університеті. Ще бувши студентом займався громадською і науковою діяльністю. Разом із М. Драгомановим був головою студентського товариства «Січ», розпочав дослідження з медичної хімії.

Іван Якович закінчив у 1877 р. зі ступенем доктора наук Віденський університет. Працював у Відні в Хімічному, згодом – у Фізичному інститутах.

У 1882 році вперше І. Я. Горбачевський у світі синтезував сечову кислоту, встановив джерело і шляхи її утворення в організмі. У 1883 році вчений працював у Карловому університеті у Празі. Про авторитет і пошанування вченого у Чехії свідчить той факт, що його обирають членом Санітарної Ради Чеського Королівства.  Він брав участь у створенні пам'ятника великому борцю за волю Чехії Яну Гусу, відкриття якого було доручено українцеві Івану Горбачевському.

У 1917-1918 роках І. Горбачевський призначений першим міністром народного здоров'я Австрії. На цьому посту він провів обстеження Східної Галичини та виявив жахливу ситуацію: бідність народу, нужду, голод, розруху, нестачу лікарень, лікарів, медикаментів.

В 1919 р. він стає професором кафедри хімії щойно створеного у Відні Українського університету, в 1921 – професором, 1923 – ректором Українського університету у Празі.

Разом з І. Пулюєм організував «українську» громаду в Празі, створив фонд допомоги студентам.

З 1925 р. І. Я. Горбачевський ‒ академік Всеукраїнської Академії наук (м.Київ).

Наукову працю почав в молодому віці. Перша публікація вийшла в 1875 році, присвячена нерву, від якого залежить рівновага людини. Він один із перших довів, що амінокислота є складовою частиною білків. Плідно працював вчений також у галузі загальної хімії, гігієни, епідеміології, судової медицини, токсикології.

Участь І. Горбачевського в науковому житті Чехії та Словаччини настільки вагома, що в деяких чеських енциклопедіях відзначається, що він був чеським вченим українського походження.

У 1924 році він підготував кілька підручників з хімії – «Неорганічна хімія», «Органічна хімія», «Фізіологічна хімія». Всього з-під пера І. Горбачевського вийшло 66 наукових праць. Більшість з них не втратили свого наукового значення і сьогодні.

Багато енергії І. Горбачевський вклав у створення української хімічної термінології.

Помер І.Я. Горбачевський 24 травня 1882 року на 88 році життя. Похований на кладовищі Св. Матвія у Празі.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел