15 липня – День хрещення Київської Русі ‒ України

День хрещення Київської Русі-України відзначається щорічно 15 липня, у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира. Раніше свято відзначалося 28 липня, з 2023 року, у зв'язку з переходом Української православної церкви на новоюліанський календар, дата свята змістилася. 

Для українців воно символізує спадкоємність тисячолітньої історії України, нації і держави. Це ‒ символ неподільності та єдності Українського народу.

Утвердження християнства на Русі було тривалим складним процесом, що розтягнулося у часі на багато століть. Завдяки князю Володимиру Київська Русь у 988 році отримала хрещення, а язичництво підлягало викоріненню. У «Повісті минулих літ» згадується «випробування вір», яке відбувалося перед хрещенням. Київському князю пропонували прийняти іслам та юдаїзм, але зупинився на християнстві. Володимир прийняв хрещення у Херсонесі та взяв собі ім'я Василь. Повернувшись до Києва, князь також охрестив своїх синів і підданих, а потім знищив усі язичницькі ідоли та вівтарі.

Згідно з історичними даними, після хрещення Русі князь Володимир почав влаштовувати при дворі свята і благодійні обіди для простих людей, а також почав будівництво християнських храмів. Одними з перших з'явилися Десятинна церква, на яку князь виділив десяту частину своїх доходів, і Межигірський Спасо-Преображенський чоловічий монастир. При церквах почали відкриватися школи та бібліотеки.

Християнство дало стимул для розвитку власної писемності в Київській Русі. Усе це дозволило великому князеві Ярославу Мудрому заснувати при Софійському соборі першу на Русі публічну бібліотеку. В ХІ ст. в монастирях Києва й Новгорода писалися літописи про події загальнодержавного значення.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел