26 березня 1904 року було завершене будівництво Львівського вокзалу

Перший вокзал на території сучасної України ‒ це Головний залізничний вокзал станції Львів. Він має також назви Львів-Головний. А на львівській говірці «Двірець».

26 березня 1904 року було завершене будівництво та здана в експлуатацію нова будівля Львівського вокзалу. На той час це був найбільший вокзал в Австро-Угорщині

Комплекс головного львівського вокзалу є прикладом монументальної архітектурної споруди, проєктованої на зламі ХІХ-ХХ століть. Він збудований за проєктом архітектора Владислава Садловського. Головний вхід та дебаркадер – дах над перонами, виконані за проєктом інженера Є. Зеленевського. Фронтон будівлі прикрашали скульптури А. Попеля і П. Війтовича: жінка символізувала залізницю і торгівлю, чоловік на леві ‒ промисловість і місто Львів.

При спорудженні двірця використали найкращі досягнення початку ХХ ст.: електричне освітлення і вентиляцію, центральне опалення, перші в Україні електричні ліфти.

З того часу вокзал зазнавав руйнувань, його відбудовували. Повоєнне відновлення вокзалу завершилося у 1957 році. Востаннє вокзал ґрунтовно реставрували у 2003 році.

Сьогодні вокзал має 5 перонів, 8 колій. Вихід до перонів забезпечують три підземні переходи, а до першого перону, крім них, ще два зовнішні виходи. Над усіма перонами вокзалу знаходиться оновлений металево-скляний дебаркадер загальною довжиною 159 м, ширина ‒ 69 м.

Попри численні негаразди львівський двірець і сьогодні залишається одним з найкрасивіших у Європі і є гідною брамою у світ шедеврів міської архітектури для гостей, що прибувають до Львова залізницею.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел