12 травня народився Яків Феофанович Чепіга-Зеленкевич

Український педагог, психолог, громадський діяч, автор проєкту української школи Яків Феофанович Чепіга-Зеленкевич народився 12 травня 1875 р. у с. Мар’янці на Херсонщині (нині Миколаївська обл.) у родині паламаря, який помер, коли хлопчикові виповнилося 12 років. Прізвище Зеленкевич Яків мав по батькові, Чепіга – по матері. Походили ж Чепіги з давнього запорозького роду.

Після закінчення Грушівського двокласного народного училища, що належало до відомства Міністерства народної освіти вступив до Новобузької учительської семінарії. Його однокласником тут був Спиридон Черкасенко, відомий український громадський діяч. Їхні долі надалі тісно переплелися.

Юнак був сумлінним студентом, за старанність у навчанні й відмінну поведінку отримував повну стипендію (у семінарії були повні, напівповні стипендіати, а також учні, які навчалися за добродійні або власні кошти). Новобузький період життя Якова Чепіги-Зеленського був плідним, результативним і відіграв важливу роль у формуванні педагогічного світогляду. Всебічні знання, перший практичний досвід проведення уроків у початковій школі, що діяла при семінарії, набули подальшого розвитку в майбутній педагогічній діяльності Якова Зеленкевича.

Після закінчення працював у школах Донбасу, завідував вечірніми курсами для дорослих у Луганську, Народним університетом Вознесенського рудника на Донбасі. Мав схильність до журналістської праці, рано почав публікуватися в пресі, став постійним дописувачем журналу «Світло» (1909-1914). На сторінках часопису «Світло» разом з іншими українськими педагогами Я. Чепіга порушував найактуальніші питання розвитку української освіти, створення національної школи в умовах антиукраїнської політики російського уряду.

Науковий доробок вченого ‒ понад 150 наукових праць з теорії та методики початкового навчання серед яких «До національної школи», «Національність і національна школа», «Ґрунтовні принципи нормальної школи», «Психофізіологічні основи правопису», «Національне виховання», «До трудової вільної школи!», «„Трудова школа“ П. П. Блонського», «Азбука трудового виховання й освіти», «Практична трудова педагогіка» та ін.

Монографія «Самовиховання вчителя» (1914) прислужилася не одному поколінню педагогів. У ній визначено роль учительства в суспільстві, розкрито необхідність та шляхи його розвитку й удосконалення. Учительська праця не обмежується навчальним процесом, а передусім «торкається виховання молодого покоління і втілення в ньому високих людських ідеалів і думок». Яків Феофанович називав вчителя «довіреним народу», «довіреним нації у вихованні й освіті нового покоління».

Ідеї Чепіги вплинули на розвиток педагогічної науки в Україні у 1920-1930-х рр.

Підсумком багаторічних роздумів ученого щодо створення національної школи став «Проєкт української школи» (1913), написаний ним у відповідь на звернення редакції журналу «Світло» до педагогічної громадськості.

У передмові Я. Ф. Чепіга-Зеленкевич наголошував на необхідності запровадити природну школу, де дитина здобуватиме справжню освіту, а не сурогат, шкідливий для її духовного розвитку та народної культури.

Я. Ф. Чепіга-Зеленкевич сформував вимоги до нової української національної школи. Проєкт Я.Ф. Чепіги-Зеленкевича передбачав двоступеневу початкову освіту з шестирічним терміном навчання, що мало розпочинатися з шести років.

Перший ступінь розраховувався на два роки, протягом яких дитину готують до систематичного навчання, розвивають її свідомість, розуміння навколишнього світу. У цей період до програми повинні входити ігри, забави, прогулянки, робота на городі й у полі, догляд за свійськими тваринами, ліплення тощо. У таких умовах маленькі учні долучаються до природи, ознайомлюються з казкою, поезією, піснею.

Другий ступінь охоплював наступні чотири роки школяра: навчання грамоти й паралельний розвиток дитячої самодіяльності, творчості. Також автор наголошує на особливій ролі ручної праці для освіти дітей.

У 1917–1920 рр. разом з іншими представниками української інтелігенції Яків Феофанович брав активну участь у створенні підручників для української школи, продовжуючи справу, розпочату ще до революції. Разом з іншими представниками української інтелігенції (О.Ф. Музиченком, С.Ф. Русовою, С. Ф. Черкасенком) продовжив обраний у попередні роки шлях на ниві освіти – створення національної школи. Був прихильником ідеї трудової школи, розробляв ідею вільного виховання.

Після остаточного утвердження радянської влади в Україні Яків Чепіга надалі займався активною науково-викладацькою роботою.

У 1920 р. Я. Ф. Чепігу-Зеленкевича запросили до організаційного комітету в справі створення Київського інституту народної освіти (КІНО), а потім на посаду декана дошкільного факультету й помічника ректора цього інституту. Пізніше він став деканом факультету соціального виховання, проректором, професором.

Яків Феофанович виступив одним із засновників у Києві Педагогічного інституту, де був членом Конференції, науковим співробітником відділу «Фізична праця й трудові процеси», товаришем президента інституту. 

1922 р. інститут реформували в Науково-дослідну кафедру педології. Я.Ф. Чепігу призначили керівником секції практичної підготовки, у якій він працював до кінця жовтня 1925 р.

У співавторстві з Л. Єгоровою та В. Павловським учений підготував «Рухому хрестоматію української сучасної літератури» (1928). Створив низку методичних посібників для вчителів початкових класів, які складалися з методичних порад і розробок різноманітних дидактичних проблем.

Віра Якова Феофановича в позитивні зміни в українській освіті та суспільстві за радянської влади призвела до трагічних наслідків.

У 1937 р. педагога було заарештовано, а 20 листопада цього ж року Особливою трійкою УНКВС Харківської обл. за начебто участь в антирадянській націоналістичній організації та проведення терористичних актів проти керівництва партії та радянського уряду засуджено до 10 років заслання.

16.02.1940 р. згідно з протестом заступника прокурора Харківської обл. Управління НКВС у Харківській обл. цей вирок було скасовано, а термін заслання зменшено до 5 років.

Однак немолодий уже педагог не дожив до цієї події. Він помер 22.08.1938 р. на 63-му році життя в засланні (покарання відбував у Севвостлазі, причина смерті – різке зниження серцевої діяльності; діагноз – гемокаліт). Яків Феофанович Чепіга-Зеленкевич похований на цвинтарі ОЛП – скорочена назва медичного закладу при Північно-Східному таборі копальні «Стахановець» Сусуманського р ну Магаданської обл.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел