19 червня ‒ Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту  

Щорічно, 19 червня, у світі відзначають Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством, пов'язаним з конфліктом, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2015 році. Дата 19 червня була обрана невипадково. Саме у цей день 2008 року Рада Безпеки ООН ухвалила Резолюцію 1820, яка стала одним із перших ґрунтовних політичних документів, спрямованих на подолання та відвернення сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.

Зокрема резолюція:

визнає сексуальне насильство тактикою ведення війни та перешкодою для відбудови миру;  вимагає негайно припинити вчинення сексуального насильства усіма сторонами збройного конфлікту;

визнає, що сексуальне насильство може бути воєнним злочином, злочином проти людяності чи геноцидом;

закликає держави підтримувати розвиток національної судової та медичної систем для надання допомоги постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом тощо. 

Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством, пов’язаним з конфліктом встановлений для досягнення трьох конкретних цілей, визначених міжнародною спільнотою:

підвищити обізнаність про необхідність подолання сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом;

вшанувати жертв і постраждалих від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом;

вшанувати тих, хто відважно присвятив своє життя та (або) втратив його, виступаючи за викорінення цих злочинів.

Починаючи з 2014 року, щодня продовжується боротьба України з агресією рф, зокрема сексуальним насильством щодо українців. Після повномасштабного вторгнення російські війська застосовують сексуальне насилля саме як метод ведення війни, зокрема, для залякування, помсти чи «покарання» цивільного населення на окупованих територіях.

З початку повномасштабної війни прокурори зафіксували 280 фактів сексуального насильства проти українців, яке вчиняли військові російської армії. Серед них 101 випадок сексуального насильства щодо чоловіків і 179 випадків — проти жінок. Це зґвалтування, каліцтво або насильство над статевими органами, примусове оголення, погрози та спроби зґвалтування, примус дивитися на сексуальну наругу над близькими.

Задля встановлення справедливості, потрібно надавати максимального розголосу інформації про вчинення злочинів сексуального насильства російськими військовими на території України. «Справедливість, тобто покарання російських злочинців, потрібна не лише жертвам. Вона потрібна, щоб подібне не повторилося ніде. Отже, це має бути потрібне також і світові, бо, коли дозволяєш насильство десь, воно приходить до тебе. Ось чому трибунал щодо російських злочинів повинен бути не локальним, а міжнародним», – наголосила перша леді Олена Зеленська.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел