24 червня ‒ Свято Івана Купала

Щороку українці відзначають одне з найбільш таємничих і магічних свят ‒ Іван Купала (Іванова ніч, Іванів день). Традиційно його святкували в ніч з 6 на 7 липня, однак у 2024 році дата змістилася. Цьогоріч українці святкуватимуть Івана Купала в ніч з 23 на 24 червня.

Своє коріння свято Івана Купала, або Іванів день бере ще з часів язичництва. Спочатку цей день був присвячений язичницькому богу Купалі. Але після християнізації Київської Русі назва цього дня доповнилася ім’ям Іоанна Хрестителя (Предтечі), день народження якого збігався з купальським святом. 

Вважається, що ніч на Івана Купала чарівна, і тому є пояснення. Згідно з повір'ями, цієї ночі вся «нечисть» виходить зі свого потойбічного світу в світ живих і блукає серед людей. Слов'яни палили багаття, очищаючий вогонь яких міг відлякати злих духів. Крім того, тільки в цю чарівну ніч зацвітає папороть. За повір'ям, тому, хто встигне зірвати квітку папороті, відкриються заховані скарби, а сам він дістане чудодійну силу та знання. Зірвати таку квітку практично неможливо.

Івана Купала вважається днем молоді та кохання. Згідно з легендою, в цю ніч грали весілля Купала та Марени, що символізувало поєднання двох стихій – води і вогню, чоловічого і жіночого начал.

Цієї ночі розкладають вогнища, танцюють навколо них і співають, стрибають через них. Чим вище підстрибнеш над вогнищем, тим будеш щасливим у коханні та здоровим. Вогонь очищує, додає сил і наснаги. Закохані пари стрибають зазвичай разом, взявшись за руки. За повір'ям, якщо вони зможуть разом перестрибнути через вогонь, і при цьому їхні руки не роз'єднаються, то вони одружаться. Вважалося, що в цю чарівну ніч відбуваються дива, тварини розмовляють людською мовою, дерева переходять з  місця на місце та інше.

На Івана Купала обов'язково рвали цілющі трави та лікувальні квіти. А на світанку спалювали опудало Купайла. Щоб захистити свою оселю від нечисті та злої сили, перед будинком викладали гілочки чи кілочки з осини, а на підвіконні клали головку часнику.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел