2 лютого ‒ День бабака (Groundhog Day)

Хто ж він – той, хто передбачає весну? Звісно, це бабак – великий гризун, товстенький та незграбний, а ще – чемпіон серед сонь, бо майже 9/10 життя проводить у норі. Але головна його «суперсила» – це передбачення настання весни. І відбувається це дійство 2 лютого кожного року.

Вперше відзначати цей день почали в 1886 році в США, а бабак, що живе в горах Пенсільванії, став найпершим офіційним «метеорологом». Цю традицію з радістю прийняли жителі Америки, а потім перейняли і канадці. Історики кажуть, що подібний спосіб визначення погоди існував і в Стародавньому Римі, але «спілкувалися» люди не з борсуком або бабаком, а з їжачком. 

В Україні мешкало два види бабака, з яких до наших днів дожив лише один: бабак степовий (Marmota bobak) – північно-східна Україна; бабак альпійський (Marmota marmota) – Карпати (вимер).

Хоча українці уже давно спостерігають за поведінкою тварин та птахів, щоб визначати погоду, але День бабака святкують віднедавна. Суть передбачення в тому, щоб спостерігати за поведінкою бабака і по ній зрозуміти, яка буде цьогорічна весна. А саме: якщо тваринка вилазить із нори й не бачить свою тінь, бо на вулиці похмуро, то зима має скоро закінчитися і весна прийде дуже рано. А якщо день буде сонячним, і бабак, вилізши з нори, побачить свою тінь та піде назад у нірку, то зима, скоріш за все, триватиме ще 6 тижнів.

Відповідно до українських традицій бабак прокидався від зимової сплячки на свято Явдохи (14 березня). Він виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення. І ховрашок, кажуть, перевертається на інший бік. Отож люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути той посвист.

2 лютого – середня точка між днями зимового та весняного сонцестояння, а також відзначається день Євфимія Великого, про якого в народі казали, що він показує весну .

Якщо в день Євфимія опівдні сонце – до ранньої весни, якщо хуртовина – вся масляна хуртовина, якщо вітер – до сирого року. А от якщо у цей день підніметься завірюха, хуртовина – тоді ще не менш як тиждень буде люта зима.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел