28 січня  народився Леонід Костянтинович Каденюк

Український льотчик-випробувач 1 класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України, Президент Аерокосмічного товариства України, Почесний доктор Чернівецького Національного університету імені Ю. Федьковича Леонід Костянтинович Каденюк народився 28 січня 1951 року у селі Клішківці Чернівецької області в родині сільських вчителів. Після закінчення середньої школи, у 1967 році, він вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Бажання літати було настільки великим, що 16-річному Леоніду, щоб відповідати вступним вимогам, вдалося якимось чином виправити документ про народження, зробивши себе на рік старшим.

Здобувши диплом льотчика-інженера, Леонід працював льотчиком-інструктором в училищі. У серпні 1976 року був відібраний до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран». Протягом двох місяців українець брав участь у відпрацьовуванні зниження та заходження на посадку космічного корабля «Буран».

У 1977 році закінчив Центр підготовки льотчиків-випробувачів та отримав диплом і кваліфікацію «льотчик-випробувач». У 1977–1979 роках Леонід Каденюк пройшов підготовку та отримав кваліфікацію космонавта-випробувача. У 1989 році отримав диплом інженера-механіка літакобудівного факультету Московського авіаційного інституту.

Під час підготовки до космічних польотів та в процесі випробувальної роботи пройшов унікальні інженерну та льотну підготовку. Вивчав космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», «Буран», орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський багаторазовий транспортний космічний корабель «Space Shuttle».

Брав участь у розробці та випробуванні авіаційно-космічних систем, у їх ескізному та макетному проєктуванні, а також у льотних випробуваннях систем. Леонід Каденюк літав більш ніж на 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному ‒ винищувачів, а також на американському тренувальному літаку Northrop T-38. У 1990 – 1992 роках Леонід Каденюк пройшов підготовку як командир транспортного корабля «Союз-ТМ».

У червні 1995 року Леоніда відібрали у групу астронавтів Національного космічного агентства України. Тодішній президент України Леонід Кучма особисто говорив з чинним американським президентом Білом Клінтоном, домовляючись про політ українця. З того ж часу розпочалась підготовка до польоту у відкритий космос. Зокрема, Леонід Каденюк працював науковим співробітником відділу фітогормонології Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного. Також він пройшов підготовку в NASA як спеціаліст з корисного навантаження.

Історичний для України день настав 19 листопада 1997 року. Тоді перший (і до наших днів єдиний) космонавт незалежної України на кораблі NASA полетів у космос. Леонід Каденюк здійснив політ у складі американської команди на шатлі Columbia. На кораблі Леонід виконував біологічні експерименти та вивчав вплив невагомості на рослини. Під час польоту Леоніда Каденюка, який тривав майже 16 діб, у космосі побували Тризуб, жовто-блакитний Прапор та пролунав Гімн Незалежної України.

Повернувшись в Україну, генерал-майор Леонід Каденюк працював у лавах Збройних сил України: обіймав посади начальника управління авіації військ ППО України, помічника Президента України з питань авіації та космонавтики, заступника Генерального інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України, радника Президента України з питань авіації і космонавтики.

У 2002 році Леонід Каденюк став народним депутатом України. У парламенті він виконував обов'язки заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань нацбезпеки та оборони.

 Перший український космонавт відзначений багатьма нагородами, серед яких – ордени «Золота зірка», «За заслуги» ІІІ ст., «За мужність». Має звання почесного громадянина міста Чернівці.

Леонід Каденюк – автор п’яти наукових праць і художньо-публіцистичної книги «Місія – Космос».

Леонід Каденюк пішов із життя 31 січня 2018 року. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

Він був першим і поки що єдиним космонавтом незалежної України. На його честь в містах і селах України названі вулиці. 11 квітня 2018 у селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області, на фасаді школи, у якій він навчався, відкрито меморіальну дошку, 30 серпня 2019 року на площі перед школою імені Каденюка, відкрили пам'ятник космонавту. 26 листопада 2020 року Національний банк України випустив першу сувенірну неплатіжну банкноту з вертикальним дизайном «Леонід Каденюк ‒ перший космонавт незалежної України».

5 грудня 2020 року на Байковому кладовищі було відкрито монумент українському космонавту, Герою України Леоніду Каденюку.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел