29 березня народився  Кирило Розумовський 

Український військовий, політичний та державний діяч, останній гетьман Лівобережної України Кирило Розумовський народився 29 березня 1728 року в родині дрібного козака Григорія Розума на хуторі Лемеші на Чернігівщині. Біографи відзначають, що його сім’я була такою бідною, що в дитинстві Кирило пас кіз, причому не своїх.

Кирило Розумовський отримав гарну європейську освіту, слухав лекції в Берлінському, Геттінгенському та інших університетах. Навесні 1746 року повернувся з-за кордону й одразу ж став улюбленцем царського двору. Одружився з родичкою імператриці Катериною Наришкіною, яка мала величезний посаг у вигляді кількох десятків тисяч кріпаків, села та нерухомість у Петербурзі й Москві. У 18 років він став президентом Російської Академії наук, яку очолював протягом п'ятдесяти років. 

У 1747 р. імператриця відновила гетьманство в Україні. Цьому сприяли міжнародні обставини та прохання козацької старшини. 1750 р. на козацькій раді у Глухові Кирила Розумовського обрали гетьманом Лівобережної України. Кирило Розумовський почав докладати зусиль до розбудови автономії Гетьманщини. Без погодження з Петербургом він призначав полковників, сприяв забороні поширювати на українців «холопство», хоч роздавав у володіння козацькій старшині сотенні містечка з вільним населенням. 

Ним було створено генеральний суд, а відтак відроджено й українську судову систему; упорядковувався адміністративно-територіальний устрій. Посилився вишкіл козацьких полків. Почали відбудовувати та прикрашати новими палацами Батурин і Глухів. Мріяв про створення університету, але цей проєкт не вдалося реалізувати. Сприяв розвиткові української науки (зокрема історії), літератури й мистецтва. Прагнув налагоджувати міжнародні зв'язки.

У 1762 році імператриця Єлизавета помирає. Кирило Розумовський взяв участь у палацовому перевороті, завдяки чому, замість імператора Петра III на трон зійшла Катерина II. Підняте Розумовським питання про спадковість гетьманства, незабаром призвело до відставки та зречення від булави – Катерина виявилася занадто сильним суперником, щоб вступити з нею в боротьбу. У 1764 році йому було надано звання генерал-фельдмаршала і велика пенсія.

Розумовський вирушив у подорож за кордон. Протягом 11 років нова імператриця не дозволяла йому повернутися в Україну. В 1777 році Кирило Розумовський повернувся в Україну. Відзначимо, що до кінця життя Кирило не зміг змиритися з втратою влади, а Петербург на все життя перестав йому бути симпатичним. Подальше життя останній гетьман провів у своїх резиденціях в Батурині і Яготині.

Взагалі, з Батурином (нині Сумська область) Розумовський був пов'язаний більшу частину свого життя. В останні роки життя Кирило Розумовський побудував у місті розкішний палацовий комплекс, в якому була величезна бібліотека

Помер останній гетьман Лівобережної України у самоті 15 січня 1803 року. Похований у Батурині, де він жив останні 9 років свого життя.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел