18 вересня ‒ Всесвітній день моніторингу води, або Всесвітній день моніторингу якості води (World Water Monitoring Day).

Щорічно 18 вересня, починаючи з 2003 року, відзначається Всесвітній день моніторингу води. Це екологічне свято, засноване з ініціативи американського Фонду чистої води, до теперішнього часу стало інформаційно-освітньою програмою, спрямованою на підвищення обізнаності суспільства про проблеми водних ресурсів планети та участь в захисті від забруднення.

Програма надає можливість людям самим здійснювати базовий моніторинг стану місцевих водойм і проводиться за підтримки Федерації водного середовища (Water Environment Federation, WEF) і Міжнародної водної асоціації (International Water Association, IWA).

З перших кроків людина не могла обійтись без води. Вода, Н2O ‒ хімічна речовина у вигляді прозорої, безбарвної рідини без запаху і смаку, (в нормальних умовах). Вода – необхідна умова життя. На всіх етапах свого розвитку людство пізнавало суть однієї з найнезвичайніших речовин на світі – води – і усвідомлювало головну істину: вода є всюди й без неї не може обійтися ніщо живе.

Вода – природний розчинник і разом з нею в організм людини потрапляє багато цінних речовин. Саме тому, потрібно проводити моніторинг якості води для одержання кількісної інформації щодо поточних рівнів шкідливих чи потенційно шкідливих параметрів якості води з метою оцінки забруднення і збитків від нього.

Традиційно цього Дня відбувається взяття проб води в різних водоймах нашої планети для оцінки її якості та безпеки для життя людей і живих організмів. Всім, хто бажає, пропонується провести ряд нескладних тестів з визначення якості води в місцевих річках, озерах та інших джерелах, а результати опублікувати на сайті Всесвітнього дня моніторингу якості води (WWMD).

Війна Росії проти України має катастрофічний вплив на довкілля, зокрема на водні ресурси та водну інфраструктуру та несе великі ризики для населення, сільського господарства та продовольчої безпеки. Було пошкоджено багато водоочисних споруд і каналів, які є частиною іригаційних систем. В умовах війни Держводагентством України вжито заходів в частині оптимізації здійснення моніторингу вод, зокрема перенаправлено виконання хімічних пріоритетних та басейнових специфічних показників з лабораторій моніторингу вод Східного та Південного регіонів до лабораторії моніторингу вод Західного регіону.

У 2024 році запрацює нова система «Є-моніторинг», яка в цей час проходить тестування.

Система «Є-моніторинг» – це єдина система Держводагентства України, яка збирає, аналізує і зберігає показники якісного стану поверхневих вод та буде впроваджена замість вебсистеми «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України».

Всесвітній день моніторингу якості води став глобальною інформаційно-освітньою програмою, спрямованою на поінформованість суспільства про проблеми води та участь у захисті водних ресурсів у всьому світі.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел