15 червня ‒ Всесвітній день вітру (Global Wind Day)

День відзначається за ініціативою Європейської асоціації вітроенергетики (EWEA) і Всесвітньої ради з енергії вітру (GWEC) з 15 червня 2007 р. з метою привернути увагу громадськості до величезного потенціалу вітроенергетики. Уже у 2009 році він набув статусу всесвітнього, до святкування приєдналися понад 30 країн. З кожним роком їх кількість швидко зростає. Енергія вітру ‒ це джерело економічного, екологічно чистого та невичерпного палива. На думку експертів, розвиток вітроенергетики допоможе вирішити велику низку проблем не лише енергетичного, а й економічного, а також екологічного характеру.

Вітроенергетичні установки (ВЕУ) сьогодні успішно діють майже у 80-х країнах світу, а у виробництві енергії з вітру беруть участь тисячі людей. Головними лідерами в потужності введених в експлуатацію ВЕУ нині є Китай, США, Німеччина та Іспанія.

Організатори Дня вітру підкреслюють, що до числа основних завдань свята відноситься і знайомство з вітроенергетикою широкому загалу. Людям на практиці показують, як народжується енергія вітру.

Вітер ‒ це природне явище: рух повітря відносно земної поверхні, викликаний нерівномірним розподілом атмосферного тиску і спрямоване із зони високого тиску до зони низького. На Землі вітер є потоком повітря, що рухається переважно в горизонтальному напрямку.

На думку експертів, розвиток вітроенергетики допоможе розв'язати чималу низку проблем не лише енергетичного, а й економічного, а також екологічного характеру. Зокрема, активна робота в цьому напряму може призвести до скорочення величезних сум, які щорічно вкладаються в енергетику. У результаті, не так гостро стоятиме проблема обмеженості ресурсів викопного палива, світ зможе подолати кризу глобальної зміни клімату.

Значення вітру в природі та житті людини величезне.

1. Вітер приносить опади з океанів на сушу. Інакше дощ і сніг були б тільки над водною поверхнею.

2. Вітер очищає повітря ‒ забирає забруднене повітря з міст, недарма в вітряну погоду легше дихається.

3. Вітер виробляє електроенергію ‒ вітряні млини, вітряні двигуни тощо.

4. Вітер бере участь у формуванні рельєфу ‒ згладжує гори та створює нові химерні форми рельєфу тощо.

5. Вітер переносить на велику відстань насіння рослин: трав, чагарників і дерев.

6. Вітер сприяє утворенню морських течій, може розігнати хмари.

7. Вітер впливає на клімат: якби в природі не відбувалося руху повітря, то в жарких країнах, де нестерпно пече сонце, стало б ще спекотніше, а у холодних країнах стало б ще холодніше. Вітер же переносить тепле повітря з жарких країн в холодні, а холодне повітря, навпаки, в жаркі країни.

8. Вітер допомагає руху або ускладнює його: буває попутний і зустрічний. Це помітно, літаючи літаком, або плаваючи у човні.

9. Вітер має навіть естетичне значення: в жаркий день лагідний, ніжний, легкий, літній вітерець велике задоволення.

День Вітру свідчення того, що людина перемогла свій страх перед небезпечною стихією і навчилася використовувати її для власних потреб.


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел