25 березня народився Леонард Леопольдович Гіршман

Легендарний офтальмолог Леонард Леопольдович Гіршман народився в місті Тукумс (Латвія) 25 березня 1839 року, але в цьому ж році його сім'я переїхала в м. Харків. У 1855 році шістнадцятирічний Леонард закінчив із золотою медаллю першу Харківську гімназію, вступив на медичний факультет Харківського університету, який закінчив з відзнакою в 1860 році й отримав диплом лікаря. Для продовження навчання Леонард навесні 1862 попрямував до Гейдельберзького університету, який вважався науковим центром Німеччини.

У жовтні 1863 він отримав пропозицію зайняти місце асистента в очній клініці в Вісбадені. Леонарду Леопольдовичу  було запропоновано невелике утримання «в 400 гульденів на рік, квартира і стіл, але в його повному розпорядженні була клініка для бідних».

У Вісбаденській клініці він пропрацював 1,5 року.  Потім переїхав до Гейдельберг, щоб закінчити свої наукові дослідження в лабораторії Гельмгольца.  Він одночасно працював в клініці професора Кнапп, в лабораторіях Вирхова, Брюкке, Дюбуа-Раймона, Грефе.

Активна наукова діяльність Л. Л. Гіршмана в Німеччині була відзначена його обранням в члени Гейдельберзького офтальмологічного суспільства в 1865 році.

У Харків Леонард Леопольдович повернувся в 1866 році та почав практикувати як офтальмолог. У 1868 році він захистив дисертаційну роботу, здобув науковий ступінь доктора медицини й звання приват-доцента по офтальмології Харківського університету. У 1870 році він отримує дозвіл читати приватний курс офтальмології. За даними його сучасників, курс очних хвороб викладався у квартирі, тому що не було окремого приміщення. У 1872 році була заснована перша університетська очна клініка на 10 ліжок. Хворих приходило дуже багато, клініка була перевантажена, але нікому не відмовляли.

Існує цікавий факт професійної біографії Л. Л.  Гіршмана, пов’язаний з епідемією трахоми в другій половині XІ століття. У 1877 році, під час літніх університетських канікул, Л. Л.  Гіршман виїхав за власним бажанням в район бойових дій турецького фронту, для дослідження і лікування хворих, а також для аналізу основних причин пошкодження органу зору.  Він оглядав хворих в різних лікарнях в Кишиневі, Яссах, Бухаресті, Зімніци й інших містах.  Його дослідження показали, що в більшості випадків очна патологія була не результатом поранень на фронті, а наслідком перенесеної трахоми.  Трахома була народною бідою в районах Бессарабії та Румунії, де розташовувалися стоянки військ, а економічні та гігієнічні умови життя населення були неблагополучними.

Робочий день Леонарда Леопольдовича починався з читання нової поточної літератури. З 10 до 16 години він займався прийомом хворих, операціями, читанням лекцій і практичними заняттями зі студентами та лікарями. Часу на обід і відпочинок виділялося близько 15 хвилин, після чого він проводив вечірній прийом хворих у себе вдома до пізньої ночі.

Леонард Гіршман активно співпрацював з Товариством Червоного Хреста, Медичним Товариством, з Товариством грамотності, з Радою Університету. Професор був представником Харківської медичної допоміжної каси допомоги студентам, главою опікунської ради Харківської Маріїнської гімназії, головою Санаторію для лікарів в Криму.

З ініціативи Леонарда Гіршмана в Харкові було відкрито Відділення опікунства сліпих. При житті на його честь була відкрита та названа міська лікарня у 1905 році, у якій Гіршман працював до останніх днів. Окрім відзнак за свою діяльність, Леонард Леопольдович відомий благодійними справами: він безплатно лікував бідних, матеріально допомагав їм, при цьому допомога нерідко перевищувала його денний заробіток.

За 61 рік лікувальної практики Леонард Гіршман, за підрахунками його учнів, прийняв близько 1 мільйона хворих. Пам'ять про видатного лікаря – офтальмолога дбайливо зберігають сьогодні як співробітники лікарні, так і жителі Харкова.

 Леонард Гіршман заклав основу вітчизняної офтальмології, «привчив пацієнтів», як він сам говорив: «лікуватися у лікарів», а найголовнішим результатом його професійної та громадської діяльності є те, що він створив школу вітчизняних офтальмологів, заклав основи викладання і популяризації знань про очні хвороби.

11 березня 1914 року Леонарду Гіршману було надано звання Почесного громадянина Харкова. Помер видатний вчений 21 січня 1921 року в Харкові. Причина смерті ‒ застарілий туберкульоз кишківника. Студенти, лікарі, викладачі несли труну з тілом покійного на руках до самого цвинтаря. Похований на міському кладовищі № 2.

Л. Л.  Гіршман залишається прикладом відданості офтальмології, прикладом гуманізму великого лікаря.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

  До дня народження видатного офтальмолога Леонарда Гіршмана пропонуємо переглянути віртуальний огляд «Леонард Гіршман ‒ найкращий окуліст»

 Віртуальна виставка доступна у pdf форматі за посиланням http://surl.li/rwtjq