13 червня  народився Марко Черемшина

Український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права Марко Черемшина (справжнє прізвище Іван Юрійович Семанюк) народився 13 червня 1874 року в селі Кобаках (нині Івано-Франківської області) у сім'ї селянина. Ще під час навчання в сільській школі він захоплювався народною творчістю: любив слухати казки, пісні та народні оповідання, читав багато книг.

З 1889 р. Іван Семанюк навчався в Коломийській гімназії, де юнак зацікавився тогочасним життям у Галичині й на Буковині, передплачував майже всі тодішні часописи. У цей час він зближується з Василем Стефаником, Лесем Мартовичем, Семеном Горуком, які стали його найближчими друзями на все життя. Під впливом своїх старших друзів Іван Семанюк робить перші літературні спроби: пише вірші, драму «Несамовиті».

З квітня 1896 р. в чернівецькій газеті «Буковина» було надруковано оповідання «Керманич», підписане псевдонімом Марко Черемшина, що з того часу стало літературним ім’ям Івана Семанюка. Восени 1896 р. після закінчення гімназії Марко Черемшина вступає до Віденського університету на правничий факультет.

Перша збірка новел Марка Черемшини «Карби» вийшла в Чернівцях у 1901 р. Вона вмістила 15 новел з народного життя західноукраїнського селянства. Ця невелика книжечка відразу висунула Марка Черемшину на одне з чільних місць серед українських новелістів початку XX ст.

Після виходу «Карбів» у літературній творчості Марка Черемшини настала перерва. У 1901 р. він закінчив навчання в університеті, та тільки у 1906 р. одержав диплом. Спочатку він проходив фахову практику у Відні, а з жовтня 1906 р. перебрався до містечка Ділятина, де працював адвокатом шість років. У 1912 р. він відкрив власну адвокатську канцелярію в м. Снятині, де і залишився до кінця життя, захищаючи інтереси селян від австро-цісарської та польсько-шляхетської сваволі.

Нові оповідання Марка Черемшини почали з'являтися лише з 1919 року. Вони були присвячені руїні галицького села, спустошеного подіями Першої світової війни: «Село вигибає», «Село потерпає», «Бодай їм путь пропала», «Перші стріли» тощо. Ще один тематичний цикл становлять оповідання, написані про життя селянства під гнітом польської влади: «Верховина», «Ласка», «Коляда», «На Купала на Івана» та ін. Загалом, літературний доробок Марка Черемшини становить близько 60 творів.

За його оповіданням «Сльоза» створено мультиплікаційну стрічку «Різдвяна казка» (1993, «Укранімафільм»). Про нього знято фільм «Марко Черемшина» (1975).

25 квітня 1927 року Марко Черемшина помер.

Нині в Кобаках у рідній хаті письменника створено музей. Є музей Марка Черемшини й в Снятині, де також споруджено пам'ятник-погруддя.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел