5 червня ‒ Всесвітній день навколишнього середовища (World Environment Day)

Щороку 5 червня світова громадськість відзначає Всесвітній день навколишнього середовища (World Environment Day). Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу. Відзначення Всесвітнього дня навколишнього середовища допомагає привернути увагу суспільства до проблем довкілля, підкреслює гостру потребу у зміні відношення людини до природи, підвищує екологічне виховання громадян.

Саме в цей день, 5 червня 1972 р., у Стокгольмі відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища, за результатами якої створено Програму ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП). У 2000 р. в цей день розпочато програму ООН «Тисячоліття довкілля – приступити до дій». Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля.

Сьогодні наша країна – це величезний екологічний полігон, який потребує фахівців та науковців, які б могли вирішити серйозні екологічні виклики, що стоять перед Україною. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер.

До дня захисту довкілля найбільший екорух країни Let’s do it Ukraine https://letsdoitukraine.org/ нагадує про злочини проти довкілля України, які вже скоїв ворог. Закликаємо кожного громадянина до участі у відновленні екосистем  та ліквідації наслідків екокатастроф. Війна – це страшна реальність, яка несе з собою не лише людське страждання, але й великі збитки для навколишнього середовища. Вона може знищити те, що будувалось століттями, всього за лічені хвилини. Всього зафіксовано 4 875 фактів заподіяння шкоди довкіллю внаслідок збройної агресії росії. Серед найбільших – мінування територій, забруднення ґрунту та води шкідливими речовинами, знищення дикої природи та заповідників України, підрив Каховської ГЕС.

За роки повномасштабного вторгнення росія завдала шкоди українському довкіллю на 2 427 трильйонів грн. Кожного дня російська армія скоює воєнні та екологічні злочини на території нашої країни. А знищена техніка окупанта перетворилась на понад 1 мільйон тонн відходів, які вже викинули в атмосферу більш ніж 100 тисяч тонн СО2. Всього з початку війни у нашому морі загинуло уже близько 50 тисяч дельфінів! 3 мільйони гектарів наших лісів постраждали від війни. Україна – найзамінованіша країна у світі.

Знищення лісів, забруднення суші й водойм мінами та паливно-мастильними матеріалами становить тривалу загрозу для біорізноманіття України. Вчені стверджують, від 2 до 6 видів вимерли назавжди через війну.

З початку російського повномасштабного вторгнення постраждали близько 800 об’єктів природно-заповідного фонду України площею 1,24 мільйона гектарів. Окупованими лишаються понад 500 локацій, що охоплюють 0,80 мільйона гектарів. Заповідні зони потерпають від безконтрольного переміщення військ, пожеж, вирубки лісів, знищення рідкісних видів флори та фауни. Так тижнева пожежа у Джарилгацькому природному парку знищила всю заповідну зону парку, зокрема найціннішу степову ділянку площею 1588 гектарів.

З перших днів війни в окупації перебуває й найстаріший заповідник України «Асканія Нова». Окрім розташування військової техніки, пожеж та створення фортифікаційних споруджень, керівництво заповідника наголошує на ризику знищення унікальної колекції тварин, яка є культурним надбанням України.

Наслідки екоциду росії відчуває не тільки Україна, але і весь світ. Забруднення ґрунтових вод, потрапляння у світовий океан великої концентрації шкідливих речовин, збільшення викидів СО2 в атмосферу, зникнення біорізноманіття – все це робить нашу глобальну екосистему слабкою і менш адаптивною до кліматичних змін, від яких потерпає людство.

Протидіяти екоциду може кожен для цього необхідно приєднуватися до екологічного життя та ставати на шлях до сталого розвитку. Маленькі кроки можуть мати великий вплив.  Пам'ятаймо, що лише разом ми можемо вберегти довкілля, адже наше майбутнє залежить саме від нас!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Пропонуємо переглянути віртуальний огляд «Живої природи душа промовляє: Ви мене збережіть!»