30 березня ‒ День олівця (Pencil Day)

Щороку 30 березня відзначають дивовижне свято – День олівця, яке присвячене одному з найпростіших і водночас важливих інструментів творчості. Сьогодні справжнє свято кольору, натхнення та можливості перетворити чистий аркуш паперу на справжній витвір мистецтва. Погодьтеся, сьогодні олівець є вірним супутником творчості для багатьох поколінь художників, дітей та дорослих. 30 березня ми можемо із задоволенням відсвяткувати роль олівця у нашому житті.

Цей день відзначає річницю важливої віхи в розвитку олівця: патентування першого олівця з прикріпленою гумкою Хайменом Ліпманом  (Філадельфія. США)  у 1858 році.

Слово «олівець» походить від старої назви свинцю – «олово». Олівець (дослівно перекладається як «чорний камінь») ‒ інструмент у вигляді стрижня, що виготовляється з матеріалу для письма (вугілля, графіту, сухих фарб і т. ін.), застосовуваний для письма, малювання, креслення, маркування, розмітки (в будівництві та на виробництві), а також в косметичних та інших цілях. Часто, з метою зручності, стрижень олівця вставляється в спеціальну оправу.

Історія олівця почалася в XIII ст., коли художники почали використовувати для малювання тонкий срібний дріт, який припаювали до ручки або зберігали у футлярі.

У XIV ст. з'явився італійський олівець, який представляв собою стрижень з глинистого чорного сланцю.

Графітні олівці відомі з XVI ст., коли в Англії вибухнула буря, яка вивернула з корінням дерева, і під ними виявилася темна маса ‒ графіт. У XVII ст. художники затискали графітові палички між шматочками дерева або гілочками, обертали їх в папір або обв'язували їх мотузкою.

Перший документ, в якому згадується дерев'яний олівець, датований 1683 р.

У Німеччині виробництво графітових олівців почалося в Штайні, під Нюрнбергом, в 1719 р.

У 1758 р. столяр Каспар Фабер влаштувався в Штайні та почав з 1761 р. своє виробництво олівців, що послужило початком історії фірми Faber-Castell.

Назву матеріалу в 1789 р. дав вчений Карл Вільгельм Шеєле.

У 1790 р. віденський майстер Йозеф Хардмут змішав пил графіту з глиною і водою та обпік цю суміш в печі, отримавши матеріал різної твердості.

У тому ж році Хардмут заснував підприємство з випуску олівців Koh-i-Noor Hardtmuth, назване на честь алмазу «Кохінур».

Шестигранну форму корпусу олівця запропонував в 1851 р. граф Лотар фон Фабер-Кастель, власник фабрики Faber-Castell.

Ранні американські олівці виготовляли зі східного червоного кедра, міцної, стійкої до розколювання деревини, яка росла в Теннессі та інших частинах південного сходу США.

Олівець змінив світ, бо кожен міг записувати знання та ідеї.

У XXI ст. щороку виробляється 15-20 млрд. олівців, для чого вирубується 60-80 тисяч дерев.

Олівець використовують в якості художньої приналежності і знаряддя письма, іграшки та інструменту, реквізиту і обладнання, витратного матеріалу і колекційного об'єкту.

День олівця нагадує нам про важливість творчості та того, як навіть найпростіший інструмент може надихати на творчі висоти. Олівець – це справді універсальний інструмент, який знайшов своє місце у шкільних рюкзаках, художніх студіях та офісах. Згадайте свої дитячі творчі подвиги та можливо, почніть новий творчий проєкт на честь цього чудового інструменту!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел