16 липня народився Василь Барка

«Василь Барка належить до тих небагатьох українських письменників, чий геній сягає вершин світового мистецтва» Іван Драч

Український письменник і перекладач Василь Барка (справжнє ім’я ‒ Василь Костянтинович Очерет) народився  16 липня 1908 року в селі Солониця біля міста Лубни на Полтавщині. З 1917 р. навчався в Лубенському духовному училищі («бурсі»), яке згодом було перетворено в трудову школу. Хлопець захоплювався творчістю Г. Сковороди, Т. Шевченка, І. Франка, Ф. Достоєвського, М. Коцюбинського, В. Стефаника. У 1927 р. Василь Барка закінчив Лубенський Педагогічний технікум, працював учителем фізики та математики в шахтарському селищі Сьома Рота на Донбасі

Літературна стежка Василя Барки розпочалася з поезії. 1930 року з'явилася збірка поезій «Шляхи», 1932 року – збірка «Цехи».

У 1941 році пішов на фронт добровольцем, в 1942 році був важко поранений, опинився в окупації. Одужавши, Василь Барка працював коректором у газеті «Кубань». 1943 року як «остарбайтера»  вивезли до Німеччини. Після закінчення війни перебував у таборі для переміщених осіб в Аугсбурзі, залишився в еміграції. Там поет почав свій перший прозовий роман «Рай», який вийшов у Нью-Йорку в 1953 році. 1946 року в Німеччині вийшла збірка віршів Василя Барки «Апостоли», а у 1947 році з'явилася збірка «Білий світ».

1950 року за офіційним дозволом Василь Барка переїхав до Америки, де працював над історією української літератури. В Америці видав збірки віршів «Апостоли», «Білий світ», «Океан», «Лірник», романи «Рай» та «Жовтий князь».

Роман Василя Барки «Жовтий князь» став першим у світі літературним професійним прозовим твором, який присвячений голодомору 1932-1933 рр. Роман був написаний протягом 1958-1961 рр. і відомий у багатьох країнах світу. Автор розкриває одну з найстрашніших сторінок українського народу – розповідає про великий голодомор, що його він і сам пережив. Збирати та записувати інформацію про голод письменник почав ще у 1943 р., перебуваючи у полоні в Німеччині. Опублікував свій роман Василь Барка у 1963 році окремою книгою в Нью-Йорку. Книга була видана англійською, французькою, російською, німецькою, італійською мовами. І тільки у 1991 році роман з’явився в Україні. 

Василь Барка останні три роки хворів, втративши сили з надмірної праці. Самітній, в старечому домі, серед чужого оточення помер у Глен Спей (українському поселенні неподалік від Нью-Йорка) 11 квітня 2003 року. 

Його літературна спадщина, крім рукописів, які зберігаються в Нью-Йорку, це понад 20 книг поезій, романів, повістей, есеїв, перекладів, літературної критики.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел