14 липня народився Мирослав Ірчан

Український письменник, публіцист, драматург, перекладач, літературознавець, журналіст, історик і видавець Мирослав Ірчан [справжнє імʼя Андрій Дмитрович Баб'юк] народився 14 липня 1897 року. Навчався у Коломийській гімназії, Львівській семінарії, яку закінчив у 1914 році.

Під час першої світової війни служив підхорунжим у корпусі січових стрільців у складі австро-угорської армії, був редактором газети «Стрілець».

Навесні 1921 р. переїхав до Києва, працював у школі червоних старшин, а затим одним із редакторів журналу «Галицький комуніст», друкував статті в газеті «Червона правда» та інших виданнях.

У 1922-1923 рр. жив у Празі, навчався в тамтешньому університеті. В жовтні 1923 р. виїхав до Канади, працював у прогресивній місцевій пресі, редагував масові журнали «Робітниця» і «Світ молоді», був секретарем заокеанської філії «Гарт».

Влітку 1932 р. Мирослав Ірчан повернувся на Україну, очолював у Харкові літературну організацію «Західна Україна».

Мирослав Ірчан автор близько 25 книжок прози, 13 п'єс (у т. ч. – для дітей), спогадів, віршів, літературознавчих статей та перекладів з німецької, польської, російської та чеської мов. Серед них: «Сміх Нірвани» (1918), «Трагедія Першого травня», «Карпатська ніч» (1924), «В бур'янах» (1925), «Автопортрет», «З прерій Канади в степи України», «Змовники», «Канадська Україна» ; п'єси «Бунтар» (1922), «Безробітні», «Дванадцять», «Нежданий гість», «Родина щіткарів» (1923), «Товариство Пшик» (1925), «Підземна Галичина» «Драми» (1931), «Плацдарм» (1933) та інші. Окремі твори письменником перекладено болгарською, словацькою та іншими мовами.

У 1933 році Мирослава Ірчана заарештували, звинувативши у контрреволюційній діяльності і приговорили до 10 років концтаборів у Соловках. Під керівництвом Леся Курбаса, який перебував у тому ж таборі, Мирослав брав участь у виставах.

У 1937 році справу письменника було переглянуто і винесено новий вирок – розстріл, який було виконано в урочищі Сандармох 3 листопада. Твори поета вилучили з бібліотек, заборонили друкувати нові.

Мирослава Ірчана реабілітовано посмертно 3 квітня 1956 року.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел