10 лютого народився Василь Миколайович Ремесло

Всесвітньо відомий вчений, талановитий селекціонер, академік, засновник і перший директор Миронівського науково-дослідного інституту селекції та насінництва пшениці, створеного на базі Миронівської дослідної станції Василь Миколайович Ремесло народився 10 лютого 1907 року в селі Теплівка Пирятинського повіту на Полтавщині в багатодітній селянській сім'ї. Від діда-прадіда Василеві передалась любов до землі, до селянської праці. Нові часи потребували знання агрономії. Кмітливий, спостережливий, допитливий сільський парубок Василь Ремесло, який тягнувся до науки, але й до землі прикипів, як усі члени роду.

Василь Миколайович закінчив у 1924 році Лубенську професійну селянсько-господарську школу і за направленням комітету комсомолу вступив до нещодавно відкритого Сільськогосподарського інституту в селі Маслівка Канівського повіту Київської губернії (нині Миронівський район Київської області), в якому здобув вищу освіту. Унікальним був випуск Маслівського Інституту селекції та насінництва ім. К. А. Тимірязєва 1928 року, який дав країні чотирьох академіків, один з них ‒ Василь Миколайович Ремесло. Після закінчення в 1928 році Маслівського інституту селекції та насінництва працював в Укррадгоспоб'єднанні Харкова, пізніше ‒ в радгоспі «Відродження» Мелітопольської округи на посаді агронома-насіннєвода. У лютому 1929 року перейшов до «Кременчуцького укрнасіння союзу» на посаду агронома-апробатора, був членом його правління. У 1929 році був призваний до лав Червоної армії рядовим артилерійського полку Ленінградського військового округу.


Після демобілізації в 1930 році поїхав в місто Дербент. Влаштувався науковим співробітником на Дагестанській дослідно-селекційній станції імені Ахундова. У 1931 ‒ 1933 рр. в Москві, працюючи агрономом-насіннєводом в Насінняводсоюзі при Наркомземі СРСР, займався введенням у виробництво нових культур.

З березня 1942 року до дня Перемоги політрук Василь Ремесло пройшов фронтовими шляхами до Берліна, а в 1948 році пов’язав усе своє подальше життя з Миронівською селекційно-дослідною станцією. Обіймав посаду заступника директора з науки.

Василь Миколайович Ремесло в 1968 ‒ 1983 рр. ‒ директор Миронівського науково-дослідного інституту селекції та насінництва пшениці Київської області. Великою заслугою вченого була розробка та впровадження в селекційну практику методу отримання високоврожайних сортів озимої пшениці з підвищеною стійкістю до екстремальних умов. Роботи зі створення пластичних зимостійких сортів озимої пшениці значно розширили ареал вирощування цієї культури в нетрадиційних зонах. Сорти озимої пшениці, створені особисто і під його керівництвом, стали значущим фактором підвищення врожайності та валових зборів зерна в колишньому СРСР та світі. Шедевром світової селекції є сорт «Миронівська-808», а всього ним створено і районовано 20 сортів озимої пшениці. Саме на основі названого сорту виведені чотири сотні нових високоврожайних, стійких до кліматичних сюрпризів і різних хвороб.

Вчений автор понад 200 наукових праць, у тому числі 5 монографій. Ряд праць опубліковано за кордоном. Василь Миколайович мав надзвичайно високий авторитет серед учених. До нього зверталися вітчизняні та закрдонні науковці по допомогу, пораду. Великим був авторитет Василя Миколайовича й серед працівників сільського господарства. Щодня, особливо в період реалізації насіння, бували десятки виробничників, які часто їхали за сотні і навіть тисячі кілометрів, і він знаходив час для зустрічі з ними.

Як людина, Василь Миколайович імпонував своєю вишуканістю, стриманістю, відкритістю, високою культурою, доброзичливістю ‒ без зверхності, зате із внутрішньою гідністю й вимогливістю. Він був відомою особистістю. І коло його спілкування було відповідним. Василь Миколайович Ремесло був особисто знайомий з багатьма державними діячами, видатними вченими не тільки СРСР, а й закордонних країн, працівниками культури та освіти, а також сфери управління сільського господарства та багатьма іншими людьми з різних ділянок діяльності суспільства.

За свою кар'єру вчений вивів близько сорока сортів різних зернових культур, включаючи широко поширений і за кордоном озимий сорт «Миронівська 808». Високоінтенсивні сорти озимої пшениці видатного вченого зі світовим ім'ям, розробки теоретичних основ і методів ведення селекційного процесу належать до надбань світової селекційної науки. Академіка Ремесла В. М. по праву вважають одним із творців «зеленої революції» у світі. За своє життя Василь Миколайович був нагороджений орденами: Вітчизняної війни 2-го ступеня; Трудового Червоного Прапора; «Знак Пошани»; орден Леніна; орден Жовтневої Революції, а також відзначений Державною премією СРСР; премією імені В. Я. Юр'єва АН УРСР; Ленінською премією; Національною премією НДР 1-го ступеня. 23 червня 1966 р. Ремесло В. М. отримав звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі «Серп і молот», а 9 лютого 1977 р. ‒ звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі «Серп і молот».

Ще один промовистий факт про досягнення Василя Миколайовича Ремесла. Вчений для СРСР заробив понад 1 мільярд 600 мільйонів радянських рублів, які на той час, за курсом не поступалися доларові. Сорт «Миронівська-808» пам’ятний ще й тим, що зробив «хлібного батька», напевне, єдиним на теренах СРСР легальним мільйонером, адже за авторським правом одержував з кожного посіяного гектара законні відсотки.

Василь Миколайович любив життя по-своєму. Шанувався на українській пісні та сам чудово співав. Він був щирим патріотом України, і багато зробив для неї. Пророчими були його слова, що людина смертна, і про те, чи житиме вона після смерті, скажуть її дії, конкретні справи і досягнення, одним словом, пам'ять про неї. Пам’ять про Василя Миколайовича Ремесла живе в миронівських сортах, дослідних методиках, в учнях та наступниках видатного селекціонера. Таким закарбувався у пам’яті його сучасників і нашого покоління академік Василь Миколайович Ремесло ‒ вчений і селекціонер з великої літери, неперевершений конструктор пшеничного колоса, якого по праву називали Хлібодаром, суворий за вдачею і водночас життєлюб, звитяжна праця якого втілилася у добробут людей. Помер Василь Миколайович Ремесло 4 вересня 1983 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 7). …На таких людях, як Василь Миколайович Ремесло, трималась Україна і буде триматися. Такі люди ‒ її надійна опора, планетарна слава та надихальне уповання. 

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел