27 червня 1663 р. відбулася Чорна рада – загальна козацька рада, скликана для обрання першого гетьмана Лівобережної України

27 червня 1663 р. на околиці Ніжина розпочалася козацька рада, відома як «Чорна». Вона збиралася для розв'язання стратегічних питань, коли між старшинами не було одностайності. Рада була скликана для обрання гетьмана Лівобережної України. Участь у ній взяли не тільки козаки, але й селяни та міщани ‒ «чернь», які також мали право голосу. Головними претендентами на булаву виступали: наказний гетьман Яким Сомко, ніжинський полковник Василь Золотаренко та кошовий отаман Запорозької Січі Іван Брюховецький.

Кандидатури Сомка і Золотаренка підтримували північні полки Лівобережної України та різні групи козацької старшини. Іван Брюховецький, обіцяючи зменшити податки та видаючи себе за захисника інтересів народу, зумів отримати підтримку серед бідних верств українського населення. Перший день Чорної ради, 27 червня, пройшов у гострих протистояннях сторін, із застосуванням холодної та вогнепальної зброї. Після відновлення ради 28 червня її учасники безперешкодно проголосили Івана Брюховецького гетьманом Лівобережної України. Якима Сомка і Василя Золотаренка за наказом Брюховецького було заарештовано, звинувачено у зв'язках з польською шляхтою й у вересні 1663 року страчено у Борзні.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел