11 квітня народився Володимир Гнатович Хоткевич

Український вчений-фізик, педагог, ректор Харківського державного університету у 1966 ‒1975 роках Володимир Гнатович Хоткевич народився 11 квітня 1913 року в Києві в родині відомого українського письменника Гната Мартиновича Хоткевича. Навчався у семирічній трудовій школі, а потім у профшколі. У 1930 р. вступив на фізико-механічний факультет Харківського механіко-машинобудівного інституту (нині – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»).

З 1932 р. він працює у тільки-но створеному Українському фізико-технічному інституті (УФТІ) на посаді препаратора. Свою першу наукову статтю молодий дослідник опублікував у 19 років. У 1941‒1944 рр. перебував в евакуації в Алма-Аті (Казахстан). У 1943 році захистив кандидатську дисертацію в Казахському університеті. У 1944 році повернувся до Харкова, взяв активну участь у відновленні кріогенної лабораторії українського фізико-технічного інституту. Ім'я вченого пов'язане з низкою відкриттів. У 1934 році за безпосередньою участю Володимира Хоткевича був налагоджений і введений у дію перший в СРСР гелієвий скраплювач. 

У співавторстві з вченими Шубниковим, Рябініним і Шепелевим Володимир Гнатович у 1934 ‒ 1936 рр. виконав піонерські роботи, присвячені дослідженню магнітних властивостей надпровідників (надалі названих надпровідниками другого роду). Разом з Галкіним і Лазарєвим Хоткевич відкрив детекторні властивості надпровідників (1947 р.). Він брав участь у роботах вітчизняного атомного проєкту. 

Багато досліджень вченого присвячені механічним, електронним та тепловим властивостям металевих систем з різними видами мікродефектів кристалічної гратки при низьких температурах. За допомогою оригінальної апаратури він вперше встановив значне збільшення критичної температури надпровідного переходу у надпровідниках, деформованих у рідкому гелії. Вперше було виконано рентгеноструктурні дослідження деформованих металів при низькій температурі, вивчено поглинання енергії при низькотемпературній деформації металів. Експериментально спостережено статичний скін-ефект. Розроблена низка нових методів досліджень.З 1950 р. і до кінця життя доля міцно пов’язала Володимира Гнатовича з Харківським університетом. Ці роки були плідними у науковій діяльності. У 1954 році захистив докторську дисертацію. Володимир Гнатович із 1958 р. очолив кафедру експериментальної фізики фізико-математичного факультету. У 1979 р. створив і очолив кафедру фізики низьких температур фізичного факультету. Протягом 1959 ‒ 1963 рр. Володимир Хоткевич – декан фізичного факультету, 1963 ‒ 1966 рр. – проректор з наукової роботи, 1966 ‒ 1975 рр. – ректор Харківського державного університету.

Володимир Гнатович Хоткевич опублікував понад 200 робіт з фізики металів, проблем вищої школи. Створив школу фізиків-експериментаторів у Харківському університеті. Почесний доктор Познанського університету ім. А. Міцкевича. Під його науковим керівництвом захищено 15 кандидатських дисертацій. Володимир Хоткевич відзначений урядових нагород: ордени Леніна (1967), ордена Трудового Червоного Прапора (1971), ордени «Знак Пошани» (1961), медалей. У 1969 році обраний почесним доктором Познанського університету імені Адама Міцкевича (Польща). Брав активну участь у суспільному житті.

Помер видатний вчений 9 липня 1982 року в Харкові.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел