3 лютого народився Віктор Опанасович Добровольський

Український вчений в галузі деталей машин і загального машинобудування Віктор Опанасович Добровольський народився 3 лютого 1884 року в селі Тростянець на Харківщині (нині Сумської обл.)

У 1908 р. закінчив механіко-технологічний факультет Харківського технологічного інституту (нині Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»), після чого займався практичною діяльністю на залізниці та виробництві. Працює обтиральником паротягів, палітурником і репетитором, помічником машиніста. У 1905 р. отримав право управління паротягом, через 2 роки отримав звання машиніста 3-го класу.

Після захисту диплома Віктор Опанасович з кваліфікацією інженера-технолога стає членом Південноросійського Товариства Технологів, вступає на роботу в Харківський паротягобудівний завод (нині завод імені В. О. Малишева). Через деякий час переїжджає до Санкт-Петербурга, де трудиться на металевому заводі конструктором складального виробництва.

До Одеси вчений прибув у 1917 р. і взяв участь в утворенні Одеського політехнічного інституту (нині Національний університет «Одеська політехніка») та Вечірнього робітничого технікуму, в якому працював в 1918-1919 рр. завідувачем, а з 1920 р. адміністратором і директором.

У 1923 р. В. Добровольському надано  вчене звання професора, а в 1936 році присуджений науковий ступінь доктора технічних наук.

Під час Другої світової війни В. О. Добровольський був евакуйований у Сталінград, де очолив механічний інститут. Згодом у Челябінську був директором механіко-машинобудівного інституту. В евакуації працював над важливими проблемами оборонної промисловості.

У 1928‒1941, 1944‒1946 роках завідував кафедрою деталей машин, був заступником директора (проректором) інституту з наукової роботи, а в 1946‒1957 роках працював ректором Одеського політехнічного інституту. Приділяв багато уваги вихованню наукової зміни. Протягом 1944‒1947 років працював консультантом по нестандартних конструкціях устаткування заводів при «Чорноморпроєкті».

Віктор Опанасович був ініціатором багатьох цікавих і важливих досліджень, виконаних у галузі деталей машин і вантажопідіймальних машин співробітниками науково-дослідних установ країни.

Вчений опублікував понад 160 робіт, у т.ч. 10 фундаментальних підручників і посібників, і понад 30 різних книжок. У його книгах значну складову частину займають оригінальні дослідження автора та його учнів з болтових та зварних з'єднань, зубчастих коліс, валів, редукторів, передач пасів.

В.О. Добровольський приділяв багато уваги вирощуванню та вихованню наукової зміни. Він підготував 60 кандидатів і докторів технічних наук і тисячі інженерів-механіків.

До звання «Інженер» Віктор Опанасович відносився з великою повагою: він виховувався тоді, коли інженерів було мало і вони були неоціненними.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел