25 квітня народився Микола Трублаїні (Трублаєвський)

Микола Петрович Трублаїні ‒ людина славної долі та непересічного таланту, журналіст, письменник, педагог, невтомний мандрівник та романтик.

Народився 25 квітня 1907 року в селі Вільшанка Вінницької області. У 1915 році пішов до Немирівської гімназії. Він добре вчився. Але вітер героїки та мандрів не дав йому закінчити навчання. У роки громадянської війни хлопець рушив на фронт. По дорозі впав з поїзда і зламав ногу. Після одужання організував хату-читальню у селі Черепівка, керував місцевою самодіяльністю. Працював у редакції газети «Червоний край».

 У 1925 році Микола Трублаїні за направленням поїхав вчитися на Всеукраїнські курси журналістики до Харкова. Тоді ж майбутній письменник навчався на фізико-математичному факультеті Харківського інституту народної освіти. Згодом стає кореспондентом газети «Вісті». У цей період розпочались життєві мандрівки Миколи Петровича, наповнені відвагою, суворими та важкими випробовуваннями, які він витримав з честю та гідністю. Подорожі надихнули Миколу Петровича на творчість. Він почав писати книжки для дітей. У 1931 році вийшла у світ його перша книжка «До Арктики через тропіки». Незабаром у бібліотеках та книжкових крамницях з'явились книжки Миколи Трублаїні «Курсом норд-ост», «"Літке" ‒ переможець криги», «Вовки женуться за оленями», «Лахтак».

Аби поділитися багаторічним досвідом освоєння Півночі, в середині 30-х років Трублаїні організував і очолив у Харкові Клуб любителів Арктики. У ньому було близько 300 школярів, тут працювали гуртки штурманів, льотчиків, зв'язківців, топографів, геологів. Діти навіть налагодили зв'язок із зимівниками полярних станцій, а 1935 року разом із Миколою Трублаїні здійснили резонансну мандрівку за Полярне Коло. Вагон мав назву «Криголам на колесах». У ньому було все, що потрібно для дослідника Півночі ‒ від компаса до штурманської рубки.

У 1936 році письменник організував Клуб юних дослідників підводних глибин. Члени Клубу разом зі своїм капітаном М. П. Трублаїні подорожували до Криму і Кавказу. У результаті цих подорожей народились повісті «Мандрівники» та «Шхуна «Колумб».

1941 року виходить остання прижиттєва книжка письменника «Життя за Батьківщину». А всього за ці десять років було надруковано понад 30 книжок. Його творчість ‒ це ціла епоха в літературі для дітей. Майже всі персонажі творів письменника виписані з натури. У книжках про Північ правдиво змальовано побут та звичаї корінних північних народів: чукчів, ескімосів, якутів. Багато героїв оповідань та повістей письменника ‒ підлітки. Але у Миколи Петровича є багато оповідань для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку, таких, як «Крила рожевої чайки», «Мандри Закомарика», «Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку» тощо.

Свій внесок письменник зробив і у жанр фантастики. Фантастичний роман М. Трублаїні «Глибинний шлях» був надрукований уже після смерті письменника. У червні 1941 року розпочалась Друга світова війна. Письменник пішов на фронт воєнним кореспондентом. З жовтня він узяв участь у бою ‒допомагав кулеметнику. Це був його перший і останній бій. Через кілька годин по тому Миколу Петровича було смертельно поранено осколком від бомби. А через кілька днів, 5 жовтня, письменник помер. Похований Микола Петрович Трублаїні недалеко від міста Ровеньки Луганської області.

Україна не забула свого відважного і талановитого сина. На батьківщині письменника та у Харкові організовані музеї М.Т. Трублаїні. У Вільшанці та Ровеньках йому встановлено пам’ятники. Ім’я М. Трублаїні носять школи та бібліотеки. Крім того, Вінницькою обласною організацією Національної спілки письменників України засновано молодіжну літературну премію імені Миколи Трублаїні. 19 лютого 2015 року в місті Хмельницький з'явилися вулиця, провулок та проїзд імені Миколи Трублаїні, а в 1974 році на честь письменника названо вулицю в Києві.

Та найголовніше, твори М.П. Трублаїні популярні й сьогодні, їх будуть читати завжди, тому що, як сказав письменник М. Ільченко, «Микола Трублаїні... нехай його нема, але він є...».

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел.

Пропонуємо переглянути віртуальну виставку «Суворий реаліст та тонкий романтик»