19 травня ‒ Всесвітній день випічки (World Baking Day)  

Щорічно у третю неділю травня відзначають свято аромату та смаку – Всесвітній день випічки. Хоча хліб та випічка супроводжують людство протягом багатьох століть, Всесвітній день випічки не має такої давньої історії. Ідея його створення з'явилася на початку XXI століття з метою вшанування майстрів своєї справи та популяризації традицій випічки різних народів світу. Це свято популярне серед кондитерів, пекарів, гастрономів, а також усіх любителів смачної випічки. Подію започаткували у 2012 році, але хто це зробив – поки невідомо. 

Основною метою свята є підтримка любителів випічки у всіх її проявах ‒ від простого домашнього печива до вишуканих десертів, створених професійними кондитерами.

Випічка ‒ це досить широкий термін, який охоплює різні види виробів, які готуються шляхом обсмажування, запікання або варіння. Випічка може бути солоною або солодкою, виробленою з різних видів тіста (листкове, дріжджове, пісочне, заварне, бісквітне та інші). Пироги, печиво, кекси, булочки, хліб, круасани, мафіни, пиріжки, тістечка, хлібці, ватрушки, рогалики, торти, макаруни, вафлі, пиріжки та багато іншого ‒ це все вироби, які ми називаємо «випічкою».

Особливої уваги заслуговує українська традиційна випічка, якою наш народ полюбляє ласувати не лише на свята, а й повсякдень. Згадаємо українські вергуни та гомбовці, макові баньки, пампухи та львівський сирник.  Немає такого куточка України, де б не чули про львівські сирники. Страву вважають запозиченою з Польщі, але вона так прижилась та вдосконалилася на наших теренах, що по праву вважається традиційною.

Відзначаючи Всесвітній день випічки, люди не тільки насолоджуються смаком улюблених смаколиків, але й відкривають для себе нові традиції, діляться досвідом і рецептами, а головне ‒ об’єднуються завдяки спільному захопленню. Цей день нагадує нам про те, що їжа – це не просто харчування, а й спосіб спілкування, вираження любові та турботи. Бажаємо, щоб сьогодні аромат смачної випічки наповнив домівки та серця всіх, хто бере участь у цьому гастрономічному святі.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

У кожній культурі є щось унікальне, що поєднує людей навколо обіднього столу. Одним із таких глобальних явищ є мистецтво випічки. Сьогоднішнє свято є не лише приводом для приготування різноманітних десертів, а й нагадуванням про культурну спадщину, кулінарні традиції та поєднувальну силу смачної їжі. Наукова бібліотека ДБТУ запрошує переглянути віртуальний огляд «Хлібна подорож». Приємного перегляду!