6 березня  Верховна Рада ухвалила Закон України «Про Державний Гімн України»


«Душу й тіло ми положим за нашу свободу. У рядках Українського Гімну закарбовані найвеличніші сенси та цінності, притаманні нашій нації. Слова, які підкреслюють унікальність та єдність нашого народу» 

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук


6 березня 2003 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України», запропонований президентом Леонідом Кучмою. В Законі зазначено: «Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:


«Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду».

У 1863 році у четвертому номері львівського літературно-політичного часопису «Мета» серед інших поезій Тараса Шевченка («Лічу в неволі», «Мені однаково», «Весело сонечко ховалось», «Заповіт») був надрукований вірш «Ще не вмерла Україна», і саме тому в Галичині він певний час вважався твором Кобзаря. Насправді ж автором вірша був український етнограф, громадський діяч, поет Павло Чубинський, який написав його у Києві восени 1862 року.

Цей вірш припав М. Вербицькому до вподоби як своїм патріотичним змістом, так і легкістю форми. Спочатку композитор представив цю пісню як солоспів і сам виконав її на сходинах гімназійної «Громади» в Перемишлі. А щоб усі члени «Громади» могли цю патріотичну пісню співати разом, то він зробив з неї хорову композицію.

Вперше майбутній гімн публічно було виконано 10 березня 1865 року в Перемишлі як останній концертний номер перших у Галичині світських «вечерниць в пам'ять Тараса».

3 17 вересня 1991 року Українське радіо розпочинає свої передачі виконанням пісні-гімну «Ще не вмерла Україна», а 5 грудня того ж року вона вперше офіційно зазвучала урочисто на засіданні Верховної Ради України, присвяченому підсумкам Всеукраїнського референдуму та виборам Президента країни у виконанні уславленого хору ім. Г. Верьовки під керівництвом А. Авдієвського.

Рукописний текст і ноти цього твору зберігаються в Науковій бібліотеці імені В. Стефаника НАН України.

26 лютого 2022 року Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти закликало музикантів включати в концертні програми та виконувати Державний Гімн України в підтримку українського народу

Глибинне значення кожного слова Гімну українці усвідомили з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну. Слова «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» стали пророчими, а українці вкотре довели, що готові до кінця боротися з ворогом за свою незалежність. Державний Гімн України лунає скрізь: на передовій, у російському полоні, в укриттях і метро під час повітряної тривоги, на тимчасово окупованих територіях і під час звільнення міст і сіл. Гімн України обовʼязково лунатиме всією країною і в день Перемоги над ворогом! Слава Україні!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел