31 травня народився Петро Петрович Кононенко

Учений-українознавець, громадський діяч, доктор філологічних наук, професор Петро Петрович Кононенко народився 31 травня 1931 року в с. Марківцях Чернігівської області. Закінчив філологічний факультет і аспірантуру (1954-1967) Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Працював старшим викладачем, доцентом, професором, завідувачем кафедри, деканом філологічного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка. 1966 р. Петро Петрович захистив кандидатську і 1971 р. докторську дисертації. У 1986 р. він захистив докторську вдруге, бо першу роботу «Проблеми гуманізму в літературі» було звинувачено у «відхиленнях від марксистсько-ленінської методології».

Утвердив українознавство як інтегративну науку та філософію виховання й освіти. Ініціатор створення Українського гуманітарного ліцею (1988) та Української гімназії у Сімферополі. У 1992 р. створив Інститут українознавства – нині визнаний у світі науково-освітній заклад, що органічно співпрацює з науково-педагогічними центрами всієї України та багатьох країн світу. Створив і редагував (2000-2013) журнал «Українознавство». Голова спеціалізованої ради з українознавства.

Петро Петрович Кононенко був членом Президії ВАК, головою вченої та спеціалізованої рад з питань філології, член Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради та  серед засновників Міжнародної асоціації україністів, заступником голови Української Ради Миру.

П. П. Кононенко – академік п’яти вітчизняних і закордонних Академій наук, почесний доктор Тбіліського університету, почесний член Шкільної Ради США, історичного товариства Америки, голова Координаційної Ради Українського козацтва.

Науковець автор понад 40 монографічних видань, підручників і посібників для середньої та вищої школи, понад 600 статей, оглядів та рецензій. Підготував понад 30 кандидатів і понад 10 докторів наук.

 Особлива сфера інтересів Петра Петровича ‒ організація та реформа шкільної освіти в Україні та українському зарубіжжі. У 60-ті роки він виступив автором інноваційних програм і підручників з філології, проєктів підготовки педагогічних кадрів. Розроблена професором Кононенком наукова Концепція українознавства як наукової та освітньої системи схвалена учасниками Міжнародних конгресів з 36 країн, визначила Програму вивчення та розвитку українознавства не лише в Україні, а й на всьому світовому просторі від Австралії до Японії як новий напрям в науці й освіті.  

Біографічні Інститути Америки та Великої Британії номінували Петра Петровича як Людину Року і Людину ХХ століття, а 2010 року ‒ як лауреата «Золотої Медалі для України». Вчений нагороджений орденами Ярослава Мудрого, Святого рівноапостольного князя Володимира, «Знаком Пошани», Почесною Відзнакою Президента, Золотим Хрестом та іншими численними нагородами.

Петро Петрович Кононенко 28 лютого 2024 року.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел