15 травня – Всесвітній день захисту клімату

Започаткування цієї дати стало відповіддю на заклик метеорологів захищати клімат як важливий ресурс, що впливає на добробут нинішніх і майбутніх поколінь.

Клімат – режим погоди, який є характерним для конкретної місцевості та залежить від географічного розташування. Це один із найважливіших ресурсів, який якісно впливає на життя всіх живих істот у цілому і їх майбутніх поколінь.

Всі зміни, котрі відбуваються в ньому, ретельно вивчають і аналізують палеокліматологи.

Про клімат судять за середньою температурою, кількістю опадів і сонячних днів, а також за іншими змінами, які можна отримати та виміряти в певному місці.

Клімат залежить від цілого комплексу зовнішніх і внутрішніх факторів. Стабілізація кліматичних характеристик – одне з головних завдань, які сьогодні постали перед людством. Глобальне потепління, підвищений вміст озону в атмосферному шарі, природні катаклізми, зміна погодних умов на планеті – все це веде до погіршення клімату Землі та, як наслідок, справляє негативний вплив на продовольчу, життєву і майнову безпеку людей, плачевно позначається на стані природних ресурсів в збалансованому розвитку держав.

Екологами встановлено, що за останні 15 років на Землі зникло близько 2 мільйонів кв. км лісів. Це стало наслідком як негативного людського фактора, так і низки природних катаклізмів. Як відомо, знищення вологих тропічних лісів є першопричиною аномального скупчення газів в атмосфері. Ще однією перешкодою на шляху стабілізації кліматичних показників є смог.

Особливо гостро стоїть питання про розвиток атомної енергетики. На тлі масових обмежень і заборон атомної сфери діяльності по всьому світу екологи закликають до розробки «безпечних ядерноенергетичних технологій». Збереження клімату Землі також залежить і від кожного жителя планети.

Наша країна все частіше стикається з погодними аномаліями. Війна завдала значної шкоди довкіллю та негативно вплинула на клімат планети. Внаслідок згорання нафтопродуктів у великих обсягах виділяється чадний та вуглекислий гази, бензопірен, сірчистий та сірчаний ангідриди, оксиди азоту, газоподібні й тверді продукти неповного згоряння палива, сполуки ванадію, солі натрію тощо. Таке забруднення також відбувається й під час підривів складів з боєприпасами. Вуглекислий газ та оксиди азоту є одними з найактивніших парникових газів, що сприяють парниковому ефекту. Третє проміжне оцінювання показало, що викиди ПГ за 18 місяців або 555 днів війни склали 150 млн тонн CO2 eкв. Це більше, ніж річні викиди ПГ у такій високоіндустріальній країні, як Бельгія.

За мирного життя зміни клімату відбуваються через антропогенну діяльність – викиди підприємств, вихлопні гази, сезонні лісові пожежі. В нормі кліматологи враховують це й можуть змоделювати стан клімату через 50-100 років. Проте війна з росією, не керується ні звичаями війни, ні здоровим глуздом, тому внесок такого фактора у зміну клімату зараз порахувати взагалі неможливо.

Загалом, воєнні дії пришвидшують процеси зміни клімату не тільки в Україні, а й у всій Північній півкулі. Масштабні пожежі в лісах, нафтобазах, складах боєприпасів є настільки сильними, що їх дими здатні підійматися високо в атмосфері, і з хмарами розповсюджуватись по величезній площі. Населення півкулі вже відчуває це у вигляді рекордно високих температур влітку та взимку, у посухах, повенях, та як наслідок – у втраті посівів та врожаїв. Все в природі взаємопов’язано, і війна нещадно нищить планету.

Будьте в курсі та стежте за мапами пожеж https://www.saveecobot.com/fire-maps#8/50.486/29.421 , радіаційного фону https://www.saveecobot.com/radiation-maps і за мапою якості повітря https://www.saveecobot.com/maps від SaveEcoBot. Разом з цим, від початку повномасштабного вторгнення SaveDnipro фіксує воєнні злочини проти довкілля вчинені росією за допомогою бота у телеграмі та вайбері https://www.saveecobot.com/features/environmental-crimes .

Тож, долучайтеся до екологічної ініціативи, стежте за мапами про стан довкілля задля своєї безпеки, та повідомляйте про екозлочини, щоб росія отримала покарання за абсолютно кожен свій злочин!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел