6 липня народився Василь Васильович Німчук  

Український мовознавець, член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор  Василь Васильович Німчук народився 6 липня 1933 року в селі Довге  Закарпатської області. У 1955 році закінчив філологічний факультет Ужгородського університету. З 1958 року працював в Інституті мовознавства НАН України. У 1963 році Василь Васильович захистив кандидатську дисертацію на тему «Словотвір іменних частин мови в закарпатських верхньонадборжавських говірках», а в 1981 році – докторську дисертацію «Староукраїнська лексикографія». З 1998 до 2008 року працював директором в Інституті української мови НАН України. Серед наукового доробку Василя Німчука – понад 500 наукових праць. Автор монографій «Староукраїнська лексикографія в її зв'язках з російською та білоруською» (1980), «Мовознавство на Україні в XIV–XVII ст.» (1985), «Давньоруська спадщина в лексиці української мови» (1992). Один із авторів праць: «Словник гідронімів України» (1979), «Історія української мови. Морфологія» (1978), «Історія української мови. Синтаксис» (1983), «Історія української мови. Лексика і фразеологія» (1983), «Жанри і стилі в історії української мови» (1989) та ін. Василь Німчук дослідив і опублікував «Київські глаголичні листки» (1983). Підготував до видання текст «Слова о полку Ігоревім» і примітки до нього (1977), факсимільне видання «Київських глаголичних листків».

Василю Німчуку належать дослідження мови творів Василя Довговича, Олександра Духновича, мовознавчої спадщини Олексія Павловського, Агатангела Кримського, Павла Білецького-Носенка.

Під керівництвом Василя Німчука було розроблено проєкт правопису 1999 року. Професор Василь Німчук був членом редколегії й одним з авторів енциклопедії «Українська мова» (2000). Засновником та головним редактором наукового журналу «Українська мова» (2001). У нього було широке коло наукових зацікавлень: палеославістика, історія української мови, слов'янська ономастика, українська діалектологія та глотогенез, історія українського мовознавства, проблеми українського правопису, українське джерелознавство та археографія.

За понад п'ятдесят років наукової роботи Василя Німчука було нагороджено Премією АН УРСР ім. І. Я. Франка, Ювілейною медаллю П. Й. Шафарика Кошицького університету та Всеукраїнська премія імені Івана Огієнка в галузі науки, Почесною грамотою Верховної Ради України та званням Почесного доктора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Помер Василь Васильович Німчук 26 листопада 2017 року. У 2023 році вулиця названа його іменем з'явилася у місті Ужгород.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел