Вербна неділя

Вхід Господній в Єрусалим або Вербна неділя ‒ одне з великодніх свят, яке відзначається рівно за тиждень до Великодня. Українці на Вербну неділю за давньою традицією освячують у церкві квітучі гілки верби. Вербну неділю відзначають в шосту неділю Великого посту та останню неділю перед Великоднем. Великдень 2024 у православних віруючих настане 5 травня, а Вербна неділя ‒ 28 квітня.

Свято присвячене урочистому входу Ісуса Христа в Єрусалим. Відбулося це після того, як Христос воскресив праведного Лазаря й чутки про це диво поширилися багатьма містами. У писанні сказано, що Ісус в’їжджав у місто верхи на ослі. Багато людей вийшли його зустрічати, вони обсипали шлях Христа квітами, пальмовими гілками й клали біля його ніг свій одяг. Так зустрічали лише царів. Але Ісус йшов до Єрусалиму не для земної влади, а на мученицьку смерть в ім'я спокутування гріхів людства. Оскільки в Україні та багатьох інших країнах пальми не є поширеною рослиною, то свято має народну назву – Вербна неділя, що пов'язано з традицією заміни пальмових гілок на вербові.

Колись господарі, повертаючись з церкви зі свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок, щоб росла Богові на славу, а людям, на вжиток. Решту, що залишилося, несли до хати та ставили на покуті під образами. Згідно із традицією, букетик верби повинен простояти біля ікон весь рік, охороняючи будинок від пожеж і нещасть, а господарів – від хвороб.

Головний ритуал, якого досі дотримуються у Вербну неділю, – «биття» вербою. Освяченими гілками легко бʼють людину, та примовляють «Не я б'ю, верба б'є, за тиждень Великдень!  Уже недалечко червоне яєчко!» У Вербну неділю не можна їсти м'ясо, яйця і молочні продукти, оскільки ще триває Великий піст 2024. Однак на честь свята дозволяється невелике послаблення ‒ можна їсти рибу. Також в цей день не варто займатися важкою фізичною працею, працювати на городі та в саду.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел