2 лютого ‒ Всесвітній день водно-болотних угідь

Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається щороку 2 лютого й покликаний підвищити обізнаність громадськості про значення водно-болотних угідь для людства та планети й сприяти активним діям задля їх збереження та відновлення. Саме у цей день у м. Рамсар (Іран) у 1971 році було підписано міжнародну угоду – Конвенцію з водно-болотних угідь міжнародного значення. Україна поновила своє членство в конвенції у 1996 році та входить в число 170 країн ‒ договірних сторін Конвенції. Згідно зі статтею 1 Рамсарської конвенції під водно-болотними угіддями розуміють райони маршів‚ боліт, драговин, торфовищ або водойм – природних або штучних, постійних або тимчасових‚ стоячих або проточних‚ прісних‚ солонуватих і солоних‚ включаючи морські акваторії‚ глибина яких не перевищує шість метрів.

Водно-болотні угіддя займають близько 6% поверхні суші й поглинають більше вуглекислого газу, ніж ліси. А ще, вода у болотах буває чистішою, ніж в озерах, адже оновлюється кожні 5 років, тоді як в озерах – в середньому за 17 років.

В Україні 50 водно-болотних міжнародного значення, площа яких сягає 930 тисяч гектарів. Це різноманітні угіддя – від морських заток до торфовищ Полісся, від витоків річок на вершинах гір до глибин печер, наповнених водою.

12 листопада 2022 року в Женеві на 14-му засіданні Конференції Договірних Сторін Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення (Рамсарська конвенція), з ініціативи України та 35 держав-співавторів, ухвалено резолюцію «Відповідь Рамсарської конвенції на надзвичайну ситуацію в екологічній сфері України, пов’язану з руйнуванням водно-болотних угідь міжнародного значення внаслідок російської агресії». Зазначена резолюція стала першим рішенням міжнародного природоохоронного органу з комплексного реагування на загрозу екологічній ситуації України через російську агресію.

Кожного року до Всесвітнього дня водно-болотних угідь обирається основна тема, навколо якої організовуються різноманітні заходи. Це може бути, наприклад, роль угідь у забезпеченні питною водою, збереженні біорізноманіття чи адаптації до зміни клімату. Тема 2024 року ‒ «Водно-болотні угіддя і добробут людей».

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел