13 червня 1891 р. на Тарасовій Чернечій горі було засновано Братство тарасівців

13 червня 1891 р. на Тарасовій Чернечій горі четверо студентів (Базькевич Михайло, Байздренко Микола, Липа Іван – Харківський університет; Боровик Віталій – Київський університет) заснувало Братство тарасівців.

У далекому 1891 р. в Харкові було створене Братство (Братерство) тарасівців ‒ таємна політична організація. До організації долучилися відомі письменники й науковці: В. Боржковський, М. Вороний, Б. Грінченко, M. Кононенко, М. Коцюбинський, В. Самійленко, Є. Тимченко, В. Шемет, Микола Міхновський та інші.

На той час більшість українців вважала себе українофілами: читали українські книги, носили вишиванки, відзначали народні свята, щиросердно любили свій народ, а мовою їхнього думання була російська і працювали вони для чужого народу. 

За такої ситуації влітку 1891 р. на Тарасовій горі, де витав дух нашого генія, четверо студентів (Базькевич Михайло, Байздренко Микола, Липа Іван – Харківський університет; Боровик Віталій – Київський університет) дали присягу на могилі Кобзаря, де присяглися всіма засобами поширювати серед українців його безсмертні ідеї. Вони заприсяглися до останнього дня:

«Ми вживаємо тільки українську мову, ми працюємо тільки для українського народу»;

«Ми віддаємо всі сили, щоб визволити свою націю з гніту»;

«Не ми будемо, коли Вкраїні волі й долі не здобудемо!».

Так народилася найперша не просвітницька, а таємна політична організація України «Братство тарасівців», що мала мету: незалежність України. Очолив братство Іван Липа.

Не дивлячись на переслідування з боку влади, таємна організація проіснувала до 1898 року. Під впливом «Братства Тарасівців» в 1897 році було засновано Загальну Українську Безпартійну Демократичну Організацію, а в 1900 році – Революційну Українську Партію.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел