27 липня народився Володимир Галактіонович Короленко

Видатний письменник, публіцист, громадський діяч Володимир Галактіонович Короленко народився 27 липня 1853 року у Житомирі в родині повітового судді.  Навчався спочатку в приватному пансіоні, а потім в 1-ій Житомирській гімназії. Пізніше вступає до Рівненської приватної гімназії, яку закінчує зі срібною медаллю. 1871 року Володимир Короленко вступив до Петербурзького технологічного інституту. В 1874 році, завдяки старанням енергійної матері, йому пощастило перебратися до Москви та вступити стипендіатом до Петровської земельної й лісової академії.

За революційну діяльність його було заарештовано і вислано спочатку у В'ятську губернію, потім до Сибіру. Майже 10 років провів Володимир Короленко у засланні. Але це не зламало його, саме в засланні починається його літературна діяльність.

Творча спадщина письменника велика і багатогранна. Він автор чотиритомної «Історії мого сучасника», повістей «Сліпий музикант», «В дурному товаристві», «Діти підземелля», «Хапун», «Без язика», багатьох оповідань, нарисів, публіцистичних і критичних статей.

Понад двадцять років письменник мешкав у Полтаві. Протягом усього свого життя він виступав проти насильства і несправедливості, відстоював рівноправність народів, захищав право національних меншин, викривав прояви націоналізму і шовінізму всіх мастей. Володимир Короленко захищав від переслідувань царської влади українську культуру й мову, підтримував деяких українських письменників.

25 грудня 1921 року письменник помер у голоді та злиднях. Похований у Полтаві. Його пам’ять увічнена в назвах вулиць, музеях, та нагородах. Ім'я Короленка надано Полтавському національному педагогічному університету, Харківській державній науковій бібліотеці, Маріупольській центральній міській бібліотеці, Чернігівській обласній бібліотеці, школам у Полтаві та Житомирі. В Полтаві і Житомирі відкрито музеї Короленка. 1996 року створений ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Короленкова дача» (Шишацький район, Полтавська область). На території заказника знаходиться двоповерховий дерев'яний будиночок, в якому у 1905‒1919 рр. майже щоліта відпочивав і працював Володимир Короленко. 2003 року Національний банк України у серії «Видатні особистості України» випустив пам'ятну монету «Володимир Короленко».

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел