22 березня - Сорок Севастійських мучеників або Сорок святих


Православна церква в цей день вшановує пам'ять сорока воїнів-християн, які прийняли мученицьку смерть за віру в Христа при імператорі Ліцинії в 320 р. в місті Севастії, нині це територія Туреччини.

Сорок Севастійських мучеників ‒ небесні покровителі всіх чоловіків, особливо воїнів і мандрівників.

Перед іконою 40 святих моляться:

Тож, саме сьогодні будемо просити Господа та святих заступників, щоб дали сили нашим захисникам, зміцнили  дух наших воїнів та надали допомогу у боротьбі за перемогу нашої Батьківщини!

За народними традиціями, сорок святих ‒ це друга зустріч весни (перша була на Стрітення).


«Вона прийшла, бруньками зацвіла, Всю Україну барвами убрала. І сонце березневе засіяло…» Юрій Тито

Вважається, що з цього дня має розпочатися справжня весна – адже вже настало весняне рівнодення. Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути 40 приморозків.

День масового прильоту птахів.

У народній традиції на відзначення свята існували власні обрядові дії. Випікали печиво – сорок так званих жайворонків, схожих за формою на пташок, варили сорок вареників або пекли сорок пиріжків. Таким чином вони закликали птахів з вирію.

Завбачали погоду: якщо 22 березня тепло, то наступні сорок днів (до Зосима пасічника – 30 квітня) будуть теплими, а якщо холодно – холодними.

Дуже популярним вважався обряд «топтати ряст». Наші предки вірили, хто навесні зміг «потоптати ряст», той буде щасливим і здоровим протягом всього року. Саме тому виходили на пагорби і шукали першу зелень. Також приговорювали: «Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати».

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел