15 квітня ‒ Міжнародний день екологічних знань

Щорічно цього дня  у багатьох країнах світу відзначається День екологічних знань. Свято було засноване 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро було наголошено на важливості екологічної освіти громадян всіх країн для реалізації довгострокових планів розвитку людства.

Основне завдання цього дня ‒ популяризація екологічних знань, формування екологічної культури населення, надання інформації про стан екологічної безпеки та навколишнього середовища, виховання у дітей і дорослих екологічного мислення.

В Україні день екологічних знань відзначається з 1996 року за ініціативи громадських природоохоронних організацій.

Термін «екологія» відомий кожній освіченій людині, тому що про екологію говорять усі: засоби масової інформації – радіо, телебачення, преса. Проблеми, пов'язані з охороною довкілля використовуються у боротьбі за владу під час передвиборчих кампаній. Слово екологія на вустах у перших керівників держав світу, оскільки це стає одним із головних завдань державної безпеки.

У сучасному розумінні екологія ‒ це наука про зв'язки організмів між собою та з навколишнім середовищем. Тому, щоб досягти розумної рівноваги між зростаючими потребами людства й можливостями планети, які постійно зменшуються, при цьому зберігаючи і без того незадовільний стан природи, кожен у наш час повинен володіти мінімальним набором екологічних знань та способів дбайливої взаємодії з навколишнім світом.

Екологічна просвіта та виховання є одним із пріоритетних напрямків роботи загальноосвітніх установ. Адже від екологічної культури молодого покоління залежить майбутнє всієї планети. Звичайно, розв’язати екологічні проблеми можна тільки спільними зусиллями на загальнодержавному і світовому рівні, але поліпшити екологію місця проживання під силу навіть одній конкретній людині.

Найголовнішими задачами екологічної освіти є:

•        виховання розуміння сучасних екологічних проблем держави й світу, усвідомлення їх важливості, актуальності та універсальності;

•        відродження кращих традицій українського народу у взаємовідносинах з довкіллям,

•        виховання любові до рідної природи;

•        подолання споживацького ставлення до природи;

•        розвиток особистої відповідальності за стан довкілля;

•        розвиток умінь приймати рішення щодо проблем навколишнього середовища,

•        опанування нормами нормами екологічно грамотної поведінки;

•        виховання глибокої поваги до власного здоров'я та вироблення навичок його збереження.

День екологічних знань значущий не тільки для тих, хто займається екологічним вихованням та освітою, а й для всіх жителів нашої планети, адже йдеться про безпечне життя в майбутньому всіх нас.

Стан довкілля, який в Україні був не найкращим і до 24 лютого, суттєво погіршується під час повномасштабної війни, коли Росія систематично чинить на нашій території акт екоциду. Наразі міжнародними злочинами визнано геноцид, злочини проти людства, агресію й воєнні злочини, але Україна хоче додати в цей список ще й екоцид – масове знищення рослинного чи тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення дій, які можуть спричинити екологічну катастрофу.

Україна втрачає сьогодні землю: забруднені й заміновані квадратні кілометри землі, знищені природоохоронні території, спричинені масові пожежі, розлиття нафтопродуктів під час обстрілів, масова загибель тварин, а після терористичного акту РФ з підривом Каховської ГЕС змило верхній родючий шар ґрунтів, змінюється фауна, є величезна кількість відходів техніки й снарядів, а також будівельного сміття від пошкоджених споруд.

До того ж в Україні досі немає відповідної регіональної інфраструктури для перероблення такого сміття, доступ до реєстрів через війну закритий, а плани відбудови зараз не обов'язково мають включати оцінку впливу на довкілля.

Прищеплення екологічної культури сьогодні в Україні – запорука збереження здоров'я майбутніх поколінь! Піклуватися про навколишнє середовище зараз для українців, які не захищають цілісність країни на фронті, є обов'язком. 


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел