31 травня народилася Марія Михайлівна Старицька

Українська актриса і театральна режисерка, організаторка театральної освіти в Україні Марія Михайлівна Старицька народилася 31 травня 1865 року в селі Лебехівка на Полтавщині, в маєтку родини Старицьких. Батько ‒ український драматург, письменник та поет Михайло Старицький, мати ‒ Софія Лисенко. Взимку того ж року родина Старицьких повернулася до Києва, де батько дістав службу в архіві при університеті св. Володимира.

У 1871 році батьки віддали Марію у новостворений дитячий садок сестер Ліндфорс, який відкрився в Києві того ж року і став другим в Російській імперії дитячим садком після петербурзького. Ще в дитячому віці виявилася артистична вдача Марії Старицької.

Після того навчалася в київській приватній гімназії. У 1883 продовжує свою освіту на природничому відділені Бестужевських курсів в Санкт-Петербурзі та закінчує додатковий клас гімназії, який дає дозвіл на роботу викладачем. У 1884 році переводиться на Київські вищі жіночі курси, які закінчує наступного року.

Навесні 1885 року славнозвісна театральна трупа корифеїв Кропивницького ‒ Старицького розпалася: Марко Кропивницький зі своїми акторами відокремився від Михайла Старицького і його прихильників. З 1886 року Марія Старицька разом з батьком гастролює в Харкові, Одесі, Москві, Петербурзі, Варшаві, Вільні, Мінську, Казані, Баку, Тифлісі, перебуваючи, очевидно, на другорядних ролях і допомагаючи батькові в організаційних справах ‒ упродовж кількох сезонів по 1890 рік.

У 1891 продовжує свою освіту на театральних курсах Олександра Федотова у Москві. Продовжити навчання на вказаних курсах Марії Михайлівні довелося в Петербурзі, куди 1893 року переїхав О. О. Федотов. Саме у Північній Пальмірі вона і почала самостійне акторське життя. Обрала собі театральний псевдонім: Яворська.

Сезон 1897 року вона продовжила в рідному театрі, а саме в трупі Миколи Садовського, переїхавши назовсім до України, Києва. Наступного року Михайло Старицький організовує в Києві Український драматичний гурток, винайнявши приміщення в щойно відкритому Слов'янському домі на розі вулиць Хрещатика й Олександрівської (тепер ‒ Михайла Грушевського).

Спектакль «За двома зайцями» під режисурою автора певною мірою можна назвати сімейним. Адже у виставі Марія Старицька грала Лимариху, Людмила Старицька ‒ Проню, Оксана Старицька ‒ черницю... Грали тут і друзі родини Старицьких: Сірчиху ‒ Ольга Петрівна Косач, одну з панночок ‒ небога Миколи Лисенка, згодом відома артистка театру й кіно Наталя Лисенко, дружина актора Івана Мозжухіна. У ролі старого Сірка почав кар'єру юний Іван Сагатовський з фунтом гриму на обличчі...

Марія Михайлівна працювала викладачкою декламації в І Київському комерційному училищі(1918), грала у драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка (1919) та театрі ім. І. Франка в Черкасах (1920). Була членкинею товариств «Боян» та «Просвіта», українського клубу «Родина».

Протягом 1904-1917 років Марія Старицька зрежисерувала понад 500 вистав українських, російських та західноєвропейських авторів.

Від 1917 до 1919 рік очолювала Театральний відділ при Міністерстві освіти Української Народної Республіки, уклала програму організації першого українського театру.

Померла 20 грудня 1930 року. Похована на Байковому цвинтарі.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел