21 червня 1971 року на Дніпропетровщині виявлено золоту пектораль

21 червня 1971 року, в районі Шевченківського кар'єру у скіфському кургані Товста Могила експедицією інституту археології АН УРСР під керівництвом Бориса Мозолевського було знайдено унікальний шедевр стародавнього ювелірного мистецтва, нагрудну прикрасу скіфського царя IV століття до н. е. ‒ золоту пектораль.

«Я побачив, як зблиснуло золото, і якимсь невідомим відчуттям збагнув, що це саме те: річ була велика і явно лежала на своєму первісному місці, не зрушена грабіжниками. На хвилину я заціпенів…», - йдеться про знахідку у спогадах Бориса Мозолевського.

Ця знахідка, вагою 1150 грамів та діаметром 30,6 см, вважається шедевром світового ювелірного мистецтва та найціннішою археологічною знахідкою XX століття. Її виявлення стало справжньою сенсацією і зробило Товсту Могилу одним з найвідоміших скіфських курганів.

Пектораль прикрашена складними зображеннями міфологічних істот, сцен з життя скіфів та символами влади. Її виготовлення свідчить про високий рівень майстерності скіфських ювелірів та про багатий духовний світ скіфського народу.

Сьогодні золота пектораль зберігається в Національному музеї історії України у Києві. Її копії можна побачити в багатьох музеях світу, а сама вона стала одним із символів України.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел