5 червня  народився  Адам Сміт

Шотландський економіст, філософ, засновник класичного напряму сучасної економічної теорії Адам Сміт народився 5 червня 1723 р. в маленькому місті Керколді (округ Файф, Шотландія). З раннього дитинства він був оточений книгами, які дуже любив читати, і виявляв велику цікавість до розумових занять. З 14 років Адам Сміт навчався філософії в університеті в Глазго, де отримав диплом магістра і стипендію для подальшого навчання. Через три роки вступив до коледжу в Оксфорді, який закінчив в 1746 р. З 1748 р. в Единбурзі почав читати студентам лекції з літератури, економіки, права та інших предметів. У 1751 р. Адам Сміт був професором логіки в Глазго. Там він читав лекції з риторики, політекономії, права. На матеріалах своїх лекцій їм була написана та опублікована наукова книга «Теорія моральних почуттів» (1759), яка стала однією з найвідоміших його робіт. У цій книзі Сміт розкрив етичні стандарти поведінки, що підтримують стабільність в суспільстві, а також описав підхід до морально-етичної рівності серед людей. Починаючи з 1764 р. Адам Сміт закінчив викладацьку діяльність в Університеті Глазго. На два роки він вирушив до Франції супроводжувати названого сина герцога Баклі в закордонній поїздці. За цю роботу Сміту добре платили, він продовжував працювати над своєю книгою і міг не повертатися в Глазго.

У 1776 році в Лондоні Сміт закінчив роботу над книгою «Дослідження про природу і причини багатства народів», розпочату ще у Франції. Саме ця робота принесла Адаму Сміту світову славу. У ній автор аналізує ідею економічної свободи, звільнення економіки від впливу держави, яка перешкоджає її нормальному розвитку. Ця книга вважається головною основою економічної освіти й донині.

 Адам Сміт переїхав в Единбург в 1778 році, де отримав посаду митного комісара. Він отримував оклад в 300 фунтів стерлінгів, вів скромний спосіб життя в орендованій квартирі, витрачав гроші на благодійність, єдиною його істинною цінністю була бібліотека. До роботи він ставився серйозно, що заважало науковій діяльності. Проте, він планував написати третю книгу, загальну історію культури та науки. Після його смерті були знайдені та опубліковані замітки про історію астрономії та філософії, а також про витончені мистецтва.

Адам Сміт ‒ автор значної кількості нарисів на філософські та літературні теми. Основні праці «Лекції з риторики та написання листів» (1748), «Теорія моральних почуттів» (1759), «Лекції з юриспруденції» (1766), «Дослідження про природу і причини багатства народів» (1776), «Повідомлення про життя і роботах Девіда Юма» (1777), «Думки про стан змагання з Америкою» (1778), «Есе на філософські теми» (1785), «Система подвійного вкладення» (1784).

Помер великий економіст 17 липня 1790 року в Единбурзі від хвороби кишківника.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Пропонуємо переглянути віртуальну виставку «Дослідник причин та багатства народів»