Зелений тиждень

Це останній тиждень напередодні Трійці, який розпочинає цикл Зелених свят. Подекуди його ще називали Клечальним, а самі Зелені свята – «троїцькими святками». У суботу Зеленого тижня відзначають Троїцьку поминальну суботу.

Зелені свята залежать від Великодня, адже Трійця святкується через п'ятдесят днів опісля (від того і П’ятдесятниця). Здебільшого вони припадають на червень. Троїцькі святки були вельми шановані серед українського народу, а їх коріння сягає сивої давнини.

Зелені свята знаменували початок літа, апогей живосили природи та вершину сонячного циклу (на 20-22 червня припадає літнє сонцестояння). У цей час, як правило, починали квітувати жита, і, за народними віруваннями, оживали душі тих, хто помер не своєю смертю – втопився, народився мертвим, або помер нехрещеним. Щоб убезпечитися від цієї нечистої сили (русалки, мавки, потерчата тощо) люди й клечали (прикрашали) свої обійстя різноманітною зеленню – пахучими рослинами, гілками дерев та польовими чи лісовими квітами.

 Напередодні Зелених свят селяни організовували толоку: чоловіки йшли до гребель, очищали їх від непотрібної зарості (очерету), укріплювали береги, ремонтували лотоки, розширювали річище, по яких стікала вода до загат і коліс. Також у цей час намагалися почистити колодязі та криниці.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел