1 квітня ‒ Міжнародний день птахів (International Bird Day)

Щодо цього свята існує кілька офіційних документів: «Міжнародна конвенція про охорону птахів, корисних у сільському господарстві», прийнята 19 березня 1902 р., «Договір про перелітних птахів», прийнятий у 1918 р., «Міжнародна конвенція про охорону птахів», підписана в Парижі 18 жовтня 1950 р. Масово це свято стали відзначати з 1994 р. Та й дата проведення свята обрана не випадково: саме в цей час з теплих країв повертаються пернаті.

Міжнародний День птахів (День зустрічі птахів) проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково його відзначають саме у квітні. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

Головною метою проведених заходів цього свята є збереження видового різноманіття та кількості пернатих і звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

З давніх часів птахи відіграють різні, в тому числі та знакові ролі у фольклорі, міфології, релігії та масовій культурі різних народів світу. Птахи в міфології багатьох народів є творцями всесвіту. Птахи символізують повітряну стихію, сполучають світ земний і небесний, людську душу, її свободу, її можливості, її міць. Образи птахів – одні з найбільш поширених образів живих істот, які зустрічаються в мистецтві та літературі.

Птах ‒ один з центральних образів української культури. В українських вишиваних рушниках образи птахів посідають вагоме місце. Це трансформація від образу міфологічних птахів до птахів суто декоративних, від шитих у червоному кольорі птахів − творців Всесвіту до різноколірних птахів у барокових корзинах-гніздах, обвитих квітами й листям, вишитих у стилі рококо.

Птахи ‒ центральні образи багатьох православних свят. Пташині образи часто зустрічаються в ужитковому мистецтві. Образи птахів часто використовуються в казках, байках та дитячих оповіданнях, де вони виступають головними або другорядними персонажами

Птахи як центральні образи фігурують у цілій низці кінофільмів. Найбільш відомий, який став класичним, кінофільм Альфреда Хічкока «Птахи». Зображення птахів в тій чи іншій інтерпретації часто з'являються на обкладинках наукових книг про природу і художніх творів.

Сьогодні святкування міжнародного Дня птахів актуальне, як ніколи. Кількість зниклих видів обчислюється сотнями, а повне знищення птахів може спричинити непередбачувані наслідки для людства.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел