20 квітня ‒ День довкілля 

В Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року відзначають День довкілля ‒ національне екологічне свято, яке присвячене актуалізації необхідних дій, спрямованих на збереження навколишнього середовища.

День Довкілля відзначають в Україні щорічно, починаючи з 1999 р., згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 р. № 855/98 на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та громадських природоохоронних організацій щодо розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево-Життя» та іншими громадськими ініціативами.

Цей день був започаткований для того, щоб підвищити рівень свідомості українців в питанні, що стосується збереження навколишнього середовища.

Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.

Сьогодні День довкілля в Україні відзначається в умовах повномасштабної російсько-української війни. Екоцид в Україні: масштабний злочин росії проти довкілля нашої держави. Кожного дня ми дізнаємося про нові злочини, вчинені російським агресором. Серед них найбільшу загрозу для майбутнього як України, так і більшості країн світу становлять злочини проти довкілля. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер.

Неможливо було передбачити, що окупованим опиниться «Рудий ліс» Чорнобильської зони, рекреаційними куточками Полісся йтимуть ворожі танки та значна частина лісів та полів буде замінованою, що під загрозою ракетних обстрілів перебуватимуть наші електростанції, а на Запорізькій АЕС хазяйнуватимуть загарбники, що унікальні родючі чорноземи півдня країни будуть пориті та знищені, що гідротехнічні споруди будуть зруйновані, що атмосфера та водні ресурси будуть забруднені й отруєні, а значна частина видів рослин і тварин опиняться під загрозою знищення… Усі ці злочини проти довкілля, які вчинила країна-агресорка можна назвати одним словом – ЕКОЦИД.

Під окупацією зараз залишаються 8 заповідників та 10 національних природних парків. Війною охоплено близько 3 мільйонів гектарів лісу в Україні. Приблизно 23,3 тисячі гектарів лісів випалено, частину з них втрачено. Внаслідок ракетних ударів по нафтобазах, складах паливно-мастильних матеріалів згоріло понад 680,6 тисячі тонн нафтопродуктів, які забруднили повітря небезпечними речовинами. У повітря потрапило понад 38 тисяч тонн викидів від горіння російської техніки та утворилося понад 352 тисячі тонн відходів, які забруднюють не лише повітря, а й землю. Розриви мін призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Іноді це робить ґрунт непридатним для подальшого сільськогосподарського використання.

Сьогодні наша країна – це величезний екологічний полігон, який потребує фахівців та науковців, які б могли вирішити серйозні екологічні виклики, що стоять перед Україною. День довкілля змушує нас замислитися над власним вкладом у збереження навколишнього середовища. Кожен може зробити багато, для цього достатньо лише маленьких кроків: свідоме споживання води, сортування сміття, економія електроенергії, відмова від поліетиленових пакетів і пластикових пляшок тощо. Чистота нашої землі – у наших руках! Зберегти красу природи, сприяти її оновленню – завдання кожної людини.


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел