28 травня народився Омелян Йосипович Партицький

Український вчений-мовознавець, етнограф, історик, педагог, редактор, громадський та політичний народився Омелян Йосипович Партицький в селі Тейсарів  на Жидачівщині (Львівщина)  в сім'ї священника о. Йосипа Партицького.

Початкову освіту здобув у Стрию, навчався в Бернардинській гімназії, згодом – у Львівському університеті, який закінчив у 1863. Іспити склав на відмінно, одержавши при цьому три дипломи: етнографа, історика, педагога і мовознавця української літератури.  Відтоді фактично до кінця свого життя працював учителем у гімназіях і семінаріях – учителем української мови і літератури в гімназіях Чернівців і Тернополя, а з середини 1868 року – у Львівській чоловічій і паралельно викладав в жіночій вчительських семінаріях.

Окрім учительської роботи, О. Партицький активно займався редакторською та видавничою діяльністю. Він виступив засновником і став редактором «Газети шкільної» (1875–1879). З початку 1880 і до 1885, ставши засновником, займається виданням літературно-наукового часопису «Зоря», який згодом був трансформований у «Літературно-науковий вісник» Наукового Товариства ім. Шевченка. Вчений був одним з перших, хто досліджував творчість Тараса Шевченка.

О. Й. Партицький автор підручників з мови «Руска читанка для нижчих кляс середніх шкіл» (1871), «Руский буквар для шкіл людових» (1876), «Руска читанка для третьої кляси шкіл народних» (1878), «Граматика руского язика для ужитку в школах людових» (1880) та літератури, видав «Німецько-український словник», «Старинну історію Галичини» (1894). Переклав українською «Слово о полку Ігоревім» (1884).

Бувши активним громадським діячем і професійним педагогом, О. Партицький став одним із ініціаторів-засновників студентського благодійного товариства «Дружескій Лихвар» (1871) та «Руського Товариства Педагогічного»; організував культурно-просвітню організацію «Просвіта», ставши її почесним членом, а в 1874 виконував обов'язки голови товариства. Омелян Йосипович матеріально підтримував студентську молодь, зокрема Івана Франка.

В останні роки життя у педагога погіршилося здоров'я і він був змушений часто їздити на лікування до Одеси, а 1 лютого 1895 Омелян Партицький раптово помер. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові

В Україні вшановано пам'ять про Омеляна Йосиповича Партицького. У рідному селі Тейсарові коштом мешканців перед школою в 1995 році було встановлено пам'ятник Омеляну Партицькому. Автори – скульптор Р. Романович, архітектор М. Обідняк. Також одну з вулиць села названо його іменем. Іменем Омеляна Партицького названо Жидачівський ЗЗСО I-III ступенів №3 (колишня гімназія).

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел