31 липня народився Сергій Андрійович Подолинський

Український вчений, політеконом, філософ, лікар, соціолог, економіст, публіцист, засновник української школи фізичної економії, один із перших економістів, який писав свої праці українською мовою Сергій Андрійович Подолинський народився 31 липня 1850 р. у селі  Ярославка (нині ‒ Черкащина), а за іншими даними ‒ на Чернігівщині в багатій дворянській родині. Батько Сергія, Андрій Іванович Подолинський, народився в Києві (1806 p.), тут здобув початкову освіту. У 1821 р. вступив до Благородного Пансіону при Петербурзькому університеті.

По закінченні служби батька, наприкінці 1850-х рр., родина оселилися в родовому маєтку Подолинських – Ярославці, де й народився Сергій.

Дитячі та юнацькі роки Сергія Андрійовича пройшли переважно в маєтку батьків. Здобувши домашню освіту і склавши атестаційні іспити при першій Київській гімназії, він у 1867 р. вступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Імператорського університету Св. Володимира в Києві де й здобув науковий ступінь кандидата природничих наук. Стажувався в університетах Європи. Розробляв власну концепцію розвитку України.

У другій половині 1870-х рр. працював у газеті «Киевский телеграф», був членом Південно-Західного відділу Російського географічного товариства. Отримав від Бреславльського університету диплом лікаря.

Після Емського указу (1876), аби уникнути переслідувань, виїхав за кордон. На еміграції видав публіцистичні праці «Парова машина», «Про багатство та бідність», «Про хліборобство» та інші.

У 1877 р. виїхав до Франції (Монпельє). Тут написав основні політико-економічні та філософські праці: «Праця людини та її відношення до розподілу енергії» (1880) вийшла німецькою, італійською, французькою мовами, «Громадівство та теорія Дарвіна» (1880), «Соціалізм, нігілізм та тероризм» (1880). Видав один із перших у світі підручників з політичної економії «Ремесла та фабрики в Україні»(1880).

Спектр інтересів С. Подолинського був надзвичайно широким: він розробляв космогенну енергетичну теорію, досліджував еколого-економічні проблеми, аналізував ідеї фізичної економії для розробки проблем сталого розвитку.

С. А. Подолинський започаткував фізичну економіку, визначивши баланс накопиченої ендогенної енергії, та надходження екзогенної енергії та механізми її накопичення через явища природи та працю людини.

За століття наперед вчений визначив еквівалент фізичної та розумової праці. Розкрив помилковість застосування закону Мальтуса до людства, за яким глобалісти мотивують ідею проєкту «злотого мільярда».

Подолинський вважав, що людство здатне уникнути конфліктів та революцій за умови ощадливого ставлення до навколишнього середовища, справедливого доступу до природних ресурсів та врахування інтересів кожної соціальної групи. Його вважають предтечею екологічного світогляду.

Сергій Андрійович був енциклопедично освіченою людиною. Крім праць з природознавства і, зокрема, медицини, він публікує дослідження з різних галузей суспільствознавства. Вже йшлося про його статті в журналі «Вперед» та кореспонденції до газет. 1879-1881 pp. були надзвичайно продуктивними в його творчій діяльності.

С. А. Подолинський друкує ряд статей філософського, економічного та суспільно-політичного спрямування. Як сучасник революційної боротьби, Подолинський аналізує та висвітлює ці проблеми у своїх працях. Він публікує такі роботи, як «Нігілізм в Росії», «Соціалізм, нігілізм та тероризм», «Соціалісти-українці в Австрії» та ін.

Помер Сергій Андрійович у  Києві 12 липня 1891 року.

У селі Ярославка на Шполянщині на честь Сергія Андрійовича встановлено стелу. Названо вулиці в обласних центрах:  Черкасах, Львові, Дніпрі. Встановлено пам’ятну дошку на новомиргородській лікарні, де працював С. А. Подолинський. 

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел