17 червня ‒ Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою офіційно встановлений рішенням 49-ї сесії Генасамблеї ООН від 30 січня 1995 року. Дата була обрана до річниці прийняття Конвенції по боротьбі з опустелюванням. Україна приєдналася до Конвенції у 2002 році. Опустелювання земель та їхня деградація загрожують не лише екології, але й соціально-економічному розвитку. Адже через непридатні для експлуатації ґрунти можуть починатися голод і міграції. Причиною опустелювання можуть стати як зміна клімату, так і діяльність людини.

6 червня 2023 року, російські війська зруйнували греблю Каховської ГЕС, підірвавши зсередини 11 з 28 прольотів греблі. Масштаби та наслідки руйнувань катастрофічні. За словами експертів, достатньо розвинена сільськогосподарська територія може перетворитися майже на «пустелю». Зникнення одного з найбільших водосховищ призведе до спустошення багатьох зрошувальних каналів, з яких найбільшими є Каховський, Дніпро-Кривий Ріг та Північнокримський. Зникнуть річкові порти та елеватори, дороги, залізниці. Відбудеться заболочення осушених земель нижньої течії Дніпра, деградація ґрунтів внаслідок змивання припливною хвилею, замулення, вітрової ерозії з часом. Також внаслідок затоплення загине частина деревної рослинності, що стримувала явища ерозії берегів та поширення ярів і балок.

Внаслідок затоплення та руйнування системи зрошення у найближчі роки площі багаторічних насаджень суттєво скоротяться, виробництво фруктів та ягід знизиться на тривалий період. Новоутворені пустелі швидко прогріватимуться сонцем, виникатимуть суховії, різкі зміни тиску, пилові бурі та інші погодні катаклізми.

 В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховську ГЕС повністю зруйновано, відновити її неможливо. На будівництво нової греблі може піти до 3 років. Наповнення водосховища знову до колишнього рівня також буде відбуватись поетапно тривалий час.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел