8 травня ‒ День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовий  війні 1939-1945  років

День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні́ 1939–1945 років ‒ державне свято України, яке відзначається щороку 8 травня, починаючи з 2024-го року. Державне свято було встановлено 29 травня 2023 року Верховною Радою України замість Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня, яке припадало в один день з радянським Днем перемоги.

У річницю капітуляції нацистської Німеччини (цю подію заведено розглядати як символ перемоги над нацизмом) в Україні починаючи з 2016-го року до 2023-го року вшановувався 8 травня пам'ятний день ‒ День пам'яті та примирення ‒ (пам'яті жертв Другої світової війни, та примирення між країнами-учасниками Другої світової війни). Відповідно до Указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення є «гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму».

12 червня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон №9278 «Про День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».

Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства, під час якої загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Цей день присвячений пам’яті усіх хто пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. Тим, хто загинув на її фронтах, в окопах і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.

7 травня 1945 року був підписаний «Акт воєнної капітуляції Німеччини», який набув чинності 8 травня. У листопаді 2004 року, рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, 2014 року символом пам'яті про Другу світову війну в Україні вважається червоний мак і гасло «1939-1945. Ніколи знову». Червоний мак, який символізує кривавий слід від кулі, вважається міжнародним символом пам'яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів. Візуальний образ маку пам'яті, який використовується в Україні, розробив у 2014 році харківський дизайнер Сергій Мішакін з ініціативи Українського інституту національної памʼяті та Національної телекомпанії України (зараз це Національна суспільна телерадіокомпанія України).

Цього року Україна відзначає цей день в умовах повномасштабної збройної агресії росії. Сучасна війна також супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва рф.

Сьогодні російська влада фактично зруйнувала систему міжнародних відносин, встановлену після Другої світової війни. Збройною агресією проти України вона розв'язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі, підірвавши систему колективної світової безпеки. У цьому рф нагадує гітлерівську Німеччину 1930-х років напередодні глобального конфлікту. А ми маємо нагадувати світові, що слабкість, страх і нерішучість міжнародної спільноти напередодні Другої світової заохочували агресорів до все більшого розмаху злочинів. Сьогодні міжнародна спільнота має змогу опиратися на той гіркий досвід та історичні уроки.

Сучасна повномасштабна війна вплинула й на ставлення до пам'яті про Другу світову війну. Наша боротьба триває щоденно від 2014 року, і ми неодмінно переможемо, бо захищаємо рідну землю, боронимо своє право вільно обирати майбутнє. Для нас це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших збройних сил є запорукою існування держави та збереження прав людини.


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Жінка і війна... Про це не можна говорити без хвилювання, але ми повинні про це не тільки говорити, а і пам’ятати. Неможливо розповісти про всіх жінок, які воювали, але хочеться пригадати імена хоча б деяких наших землячок, які своєю мужністю і безкорисною любов’ю до Батьківщини, усіма силами, інколи ціною власного життя, наближали День Перемоги.

Запрошуємо Вас пройти палаючими кілометрами воєнних доріг героїчного життя знаменитих харків’янок – Валентини Гризодубової, Марії Щербаченко, Мотрони Нечепорчукової.