5 червня  народився Микола Васильович Плав'юк

Український політичний і громадський діяч в еміграції, останній Президент УНР в екзилі (1989-1992), п'ятий Голова Організації українських націоналістів (1979-2012), визначний публіцист, співорганізатор та один з президентів Світового Конгресу Вільних Українців Микола Васильович Плав'юк народився 5 червня  1925 року у селі Русів на Прикарпатті (нині Снятинський район Івано-Франківщини). Початкову освіту здобув у рідному селі. Після закінчення русівської школи продовжив навчання у Снятинській гімназії. У ній він навчався до вересня 1941, а від того часу і до 1943 року у Снятинській державній торговельній школі.

Після школи, у 16 років, почався його шлях боротьби за Українську державність. У 1941 р. він вступив до лав юнацтва Організації українських націоналістів, став повітовим провідником юнацтва ОУН, згодом референтом для зв'язку в повітовій екзекутиві ОУН. У 1944 р. ввійшов до збройного загону ОУН. Наприкінці війни він залишився в американській зоні окупації. У 1944 р. емігрував через Австрію до Німеччини, де продовжує участь у діяльності ОУН. Кінець війни він застав у складі української військової частини, у підконтрольній американцям частині Чехії.

На чужині М. Плав'юк багато навчався та працював. Він закінчив українську гімназію в Мюнхені, згодом ‒ Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана, отримав кваліфікацію економіста. Протягом років навчання він брав активну участь у студентському житті, входив до Української студентської громади, у Мюнхені, студентського товариства «Січ», брав участь у роботі «Пласту», у Німеччині, та був співорганізатором товариства «Зарево».

У 1950 р. М. Плав'юк переїжджає до Канади. В Канаді він працював робітником, закінчив торговельний факультет Університету Конкордія, фахово працював у м'ясопереробній промисловості, а згодом став президентом фірми «EssexPackers».

В Канаді М. Плав'юк став активним членом української діаспори, багато сил і енергії віддав участі в націоналістичному русі.

Микола Васильович з 1964 р. член Проводу українських націоналістів, з 1979 р. – голова Проводу ОУН. У 1967 р. Він був одним з організаторів першого Світового Конгресу Вільних Українців у Нью-Йорка. З 1989 р. обраний віцепрезидентом УНР на еміграції, а з грудня президентом УНР на еміграції.

Микола Плав’юк – один із небагатьох представників української діаспори, який на початку 90-х рр. ХХ ст. повернувся в Україну й активно включився у процес національно відродження.

Він доклав великих зусиль для співпраці з демократичними силами в Україні в боротьбі за відновлення незалежності України. Після проголошення ВР УРСР Акта про державну незалежність України 24 серпня 1991 р. він розгорнув активну діяльність для міжнародної підтримки державної незалежності України.

24 серпня 1992 р., під час проведення Всесвітнього форуму українців у Києві, керівництво Державного центру УНР на еміграції на чолі з президентом УНР на еміграції М. Плав'юком передало владні регалії Української Народної Республіки Президентові України Л. Кравчуку на підтвердження того, що Українська держава є правонаступницею УНР.

За заслуги перед Батьківщиною в 1993 році Микола Плав'юк отримав українське громадянство. Також він був нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня та орденом Ярослава Мудрого ІІ і І ступенів. У 1992 р. ОУН як громадська організація легалізувала свою діяльність в Україні й у 1993 р. провела Великий збір українських націоналістів, який затвердив програму та статут ОУН, обрав провід, котрий очолив М. Плав'юк.

М. Плав'юк ініціював розбудову громадських організацій, зокрема Фундації ім. О. Ольжича (1993), яку він очолив, а також Всеукраїнського жіночого товариства ім. О.Теліги, Товариства студіюючої молоді «Зарево», співзасновником газети «Українське слово» (Київ), часопису «Розбудова держави», видавництва ім. О. Теліги тощо.

Невтомний борець за Україну Микола Плав’юк Помер 10 березня 2012 року в місті Гамільтон (Канада). Похований на Цвинтарі святого Володимира в Оквіллі.

На честь вшанування пам´яті Миколи Васильовича Плав'юка його ім´я мають вулиці в деяких населених пунктах України. Постановою № 184-VIII Верховної Ради України від 11 лютого 2015 року 90 років з дня народження Миколи Плав'юка відзначалося на державному рівні. У січні 2017 року на фасаді ратуші міста Снятин було відкрито меморіальну дошку на честь М. В. Плав'юка

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел