25 травня ‒ День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України

«Те, що одного разу надруковано, стає здобутком усього світу на всі часи.»  

Г. Е. Лессінг (німецький драматург, теоретик мистецтва і літературний критик)

Щороку, в останню суботу травня працівники видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження відмічають своє професійне свято, яке встановлене в Україні «…враховуючи значний внесок працівників видавничо-поліграфічного комплексу у справу відродження духовності народу, розвиток науки, культури, освіти, всіх сфер життя суспільства…» згідно з Указом Президента України  «Про День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження» від  25 травня 1999 року

Перші книги для України друкували ще в 1491 році в краківській друкарні Швайпольта Фіоля. А на Русі першодрукарем був Іван Федоров (1510-1583 рр.), який і вважається засновником українського, російського і білоруського книгодрукування. Хоча деякі історики називають більш ранні дати, наприклад існування львівської друкарні Степана Дропана в 1460 році. Місцем стрімкого розвитку книгодрукування в Україні були Волинь, Львів і Київ.

Першою виданою книгою на українських землях став «Апостол» (1574 р.), який історично поклав початок розвитку книгодрукування в Україні.

Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала «Острозька Біблія», завершена у 1581 р. Острог був також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».

Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра, яка заснована у 1616 р. Київська лаврська друкарня працювала 300 років. Крім друкарень кириличного шрифту, в Україні працювали й латинсько-польські: першою була невелика друкарня у Львові (діяла у 1592–1602 рр.). Всього в Україні в 1574-1648 рр. діяли 25 друкарень.

У сучасній державі друкарні існують майже в кожному місті. Український реєстр видавців становить близько 4132 суб`єктів видавничої справи.

Видавнича справа ‒ дуже захоплююча та творча сфера діяльності. Складання макетів, підбір колірної гамми, верстка. Видавці ‒ справжні чарівники, що надають словам і зображенням відчутну форму. Це в їхніх руках електронний документ перетворюється на красиву брошуру, журнал або книгу та  їхніми стараннями текст стає структурованим і легким для читання.

В Україні з 2011 року проходить Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» ‒ щорічний проєкт Мистецького арсеналу. Це інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, візуальна, музична та театральна сцени, порушуються й осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства і культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів. Проєкт покликаний підтримати діяльність українських авторів, видавців та медіапрофесіоналів через серію індивідуальних проєктів

12 Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбудеться з 30 травня до 2 червня і Києві на першому поверсі Старого арсеналу. Операторами продажу книжок запрошено як окремі видавництва, так і книгарні, які представлятимуть книжки у секціях «Арткнига», «Художня книга», «Нон-фікшн», «Література для дітей і підлітків», «Мальописи». У фокусі Книжкового Арсеналу, звісно, будуть книги про війну, видані після 2014 року

Місія Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» ‒ створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.

Українці вдячні всім, завдяки кому ми можемо тримати в руках новеньку книжку з хрусткими сторінками й насолоджуватися неймовірним ароматом щойно народженого видання.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Книга завжди супроводжувала нас у подорожах, заспокоювала, надихала, підтримувала. Зараз книжка з нами у бомбосховищах, у світлі ліхтарика під час блекауту, в бліндажі та в бою, вона може навіть зупинити кулю. Саме видавці дозволяють мільйонам читачів насолоджуватися паперовою версією книг, їх запахом і шелестом сторінок. Щоб видавати книжку, журнал тощо треба розуміти їх неминущу цінність, треба вміти її берегти та передавати з покоління в покоління. Це вічний духовний скарб народу! Наукова бібліотека ДБТУ пропонує переглянути цікаві факти з історії видавничої справи України.