3 травня ‒ Всесвітній день свободи преси

«Цей день підкреслює основну істину: вся наша свобода залежить від свободи преси»

Антоніу Гутерреш

Цей день відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН з 1993 р. на вшанування Віндхукської декларації про сприяння незалежній і плюралістичній пресі Африки з метою «заснувати фундаментальні принципи свободи преси, поширювати ці принципи по всьому світу, захищати ЗМІ від нападок на їхню незалежність, і в пам'яті журналістів, які загинули, виконуючи професійний обов’язок».

З того часу Віндхукська декларація 1991 року є прикладом та каталізатором боротьби за свободу преси у всьому світі. Вона стала джерелом натхнення для регіональних декларацій, сприяла підвищенню професійних та етичних стандартів журналістики, відкрила шлях для активної діяльності організацій з питань свободи преси та стимулювала реформи законодавства у сфері медіа та розвитку вільних, незалежних та плюралістичних засобів масової інформації.

Преса (від фр. Presse, від лат. Presso) – частина ЗМІ, сукупність масових періодичних друкованих, а нині також електронних видань, призначених для масового читача: газет, журналів, збірників, альманахів.

Преса незалежна, преса професійна, преса офіційна, жовта преса, Інтернет-видання ‒ різноманіття сьогоднішнього дня. Термін «преса» походить від назви першої масової газети «La Presse», що вийшла в Парижі у 1836 р.

Завдяки стрімкому розвитку інформаційних та цифрових технологій поширення інформації та її споживання вийшли на зовсім інший рівень. Преса – це той рушій прогресу, який дає нам можливість бути у курсі всіх важливих, резонансних, надзвичайних та, на жаль, трагічних новин. Однак сьогодні свобода ЗМІ та безпека журналістів зазнають дедалі частіше обмежень та нападів, що безумовно впливає на реалізацію інших прав людини.

Тому привернення уваги до цієї дати є надзвичайно важливим, щоб вкотре наголосити на необхідності захисту свободи вираження поглядів як однієї з важливих засад демократичного суспільства та одну з базових умов його прогресу та самореалізації кожного.

3 травня слугує нагадуванням урядам про необхідність дотримуватися своїх зобов’язань щодо свободи преси. Це також день роздумів серед працівників ЗМІ над питаннями свободи преси та професійної етики. Це можливість для того, щоб:

• по-перше, відзначити фундаментальні принципи свободи преси;

• по-друге, оцінити стан свободи преси в усьому світі

• по-третє, захистити ЗМІ від посягань на їхню незалежність і віддати данину пам'яті журналістам, які загинули при виконанні своїх професійних обов’язків.

В умовах війни робота журналістів стає дедалі небезпечнішою, особливо коли мова йде про роботу на окупованих територіях та в районах ведення бойових дій. Журналістика стає потужною інформаційною зброєю. З перших хвилин повномасштабного вторгнення росії українські журналісти, як єдине ціле, прийняли свій інформаційний фронт, аби доносити людям перевірену інформацію про події в Україні.

Всесвітній день свободи преси надає міжнародній спільноті можливість вшанувати професійних працівників засобів масової інформації, які загинули при виконанні своїх обов'язків. За час повномасштабного вторгнення рф в Україну було вбито понад 50 українських та закордонних журналістів. Сьогодні кожен журналіст є героєм. Ми вдячні кожному, хто висвітлює події в Україні. Кожна смерть та кожен злочин проти представників засобів масової інформації обов'язково буде розслідуваний, а винні – притягнуті до кримінальної відповідальності.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел